Taliban el kesme, taşlama ve kırbaç cezalarına geri dönüyor

Taliban el kesme, taşlama ve kırbaç cezalarına geri dönüyor
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban yargıçlardan şeriat hükümlerine göre cezalar vermesini istedi. Taliban lideri Ahunzade'nin verdiği talimatın, örgütün el kesme, kırbaçlama ve taşlama cezalarına geri döneceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Artı Gerçek - Afganistan'da geçen yıl yönetimi ele geçiren Taliban her geçen gün şiddetini artırdığı şeriat hükümlerine dayalı kuralları ülkeye dayatmaya devam ediyor.

Son olarak Taliban lideri Heybetullah Ahunzade ülke yargısına belirli suçların şeriat hükümlerine göre cezalandırılması talimatını verdi.

Karar hırsızlık, zina, ayaklanma ve insan kaçırma suçlarının insan haklarına aykırı el kesme, kırbaçlanma ve taşlama ile cezalandırılabileceği anlamına geliyor.

BBC'nin haberine göre açıklama Hizbullah sözcüsü Zabihullah Mücahid'den geldi. Pazar akşamı Twitter hesabından açıklama yapan Mücahid, Taliban lideri Ahunzade'nin talimatını bir grup yargıçla yaptığı toplantıdan sonra duyurduğunu ve talimata uyulmasının "zorunlu" olduğunu söyledi.

Taliban sözcüsü Mücahid, Ahunzade'nin yargıçlara "Hırsızların, adam kaçıranların ve isyancıların dosyalarını dikkatlice inceleyin" dediğini aktardı.

Taliban hangi suçların tam olarak hangi şeriat hükümleri ile cezalandırılacağını söylemedi ancak BBC'ye konuşan Afganistanlı bir dini lider şeriat hükümlerine göre bu cezaların el kesme, kamusal alanda kırbaçlama ve taşlamayı içerebileceğini söyledi.

Taliban 1990'lı yıllarda iktidarda iken bu sert cezaları uygulamış, kamusal alanda idamları infaz etmiş bu nedenle uluslararası toplum tarafından yoğun şekilde kınanmıştı.

Örgüt geçen sene yönetimi ele geçirdiğinde daha ılımlı bir yönetim sözü verse de henüz hiçbir ülke bunu inandırıcı bulmadı. Taliban şu anda dünyadaki hiçbir hükümet tarafından meşru yönetim olarak tanınmıyor.

Taliban geçen hafta da başkent Kabil'deki kadınların parklara, hamamlara ve spor salonlarına gitmesini "cinsiyet ayrımı ve örtünme kurallarına uyulmadığı" gerekçesiyle tamamen yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar