Taliban rejimi kadınların park ve spor salonlarına gitmesini yasakladı

Taliban rejimi kadınların park ve spor salonlarına gitmesini yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik sert yasaklarını her geçen gün ağırlaştırıyor. Taliban yönetimi bu kez de cinsiyet ayrımı kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle kadınların spor salonları ve parklara gitmesini yasakladı.

Artı Gerçek - Geçen yıl ağustos ayında Afganistan'da yönetimi zorla ele geçiren şeriatçı Taliban yönetimi kadınların hayatını zorlaştıran yasaklarını her geçen gün artırıyor.

Halihazırda kadınların ortaokul ve lise öğrenimi almasını, çok sayıda iş kolunda çalışmasını, yanlarında bir erkek olmadan seyahat etmelerini ve burka giymeden kamusal alana çıkmasını yasaklayan Taliban bu kez kadınların spor salonu ve eğlence parklarına gitmesini de yasakladı.

Associated Press'in aktardığına göre, eski adı Kadın Bakanlığı olan ancak Taliban'ın adını Erdemi Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı'na dönüştürdüğü bakanlık son yasağın gerekçesinin kişilerin "cinsiyet ayrımı kurallarına uymaması" ve "kadınların örtünme kurallarına uymaması" olduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Muhammed Akif Muhacir son 15 aydır park ve spor salonlarını kapatmaktan kaçındıklarını ancak erkek ve kadınların farklı günlerde bu mekanları kullanması için birkaç ay önce duyurulan kurallara uyulmadığını söyledi.

Muhacir "Maalesef kurallara uyulmadı ve kurallar ihlal edildi. Parkları ve spor salonlarını kadınlar için kapatmak zorunda kaldık" dedi. Taliban yetkilisi sözlerini "Çoğu durumda kadın ve erkekler birlikte parklara gitti ve maalesef başörtüsü kuralı gözeltilmedi. Şimdi tüm parkları ve spor salonlarını kadınlara kapatma kararı aldık" diye sürdürdü.

'OKUL YOK, İŞ YOK'

AFP'ye konuşan Vahide adlı Afganistanlı kadın parka girmesine izin verilmemesi nedeniyle çocuklarının oynadığı yeri restorandan izlemek zorunda kalrak durumdan duyduğu "bıkkınlığı" şu sözlerle dile getiriyor: "Okul yok, iş yok. Biraz eğlenebilmek için en azından bir yere gidebilmemiz lazım"

Eşi gibi işsiz olan Vahide "Akıl sağlığımızı korumak için eğlenmemizi sağlayacak alanlara ihtiyacımız var" diyor. "Bu parka gelme fikri bizi çok heyecanlandırıyordu" diyen 21 yaşındaki Reyhan adlı kadın da "Evde kalmak canımıza yetti" diyerek tepkisini ifade ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar