Afganistanlı kadınlar Mahsa Amini için sokağa çıktı: Taliban ateş açarak dağıttı

Afganistanlı kadınlar Mahsa Amini için sokağa çıktı: Taliban ateş açarak dağıttı
Taliban, İran'da ahlak polisi tarafından gözaltındayken şüpheli şekilde ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini'ye destek olmak için başkent Kabil'de eylem yapan kadınları havaya ateş açarak dağıttı.

AFP'nin haberine göre yaklaşık 25 kadın, başkent Kabil'de Amini'nin ölümü sonrası İran'da başlayan ve 2 haftadır devam eden eylemlere destek için İran Büyükelçiliği önünde toplandı.

"Jin, Jiyad, Azadi (Kadın, Yaşam, Özgürlük) sloganları atan kadınlar  "İran dirildi, sıra Afganistan'da" ve "Kabil'den İran'a kadar diktatörlüğe hayır" pankartları taşıdı.

Ancak AFP muhabirinin aktardığına göre Taliban önce kadınların elindeki pankartları alarak gözleri önünde yırttı.

Ardından da eylemi dağıtmak için havaya ateş açtı. 

Eylemin organizatörlerinden bir AFP'ye yaptığı açıklamada eylemi "Taliban'ın Afganistan'da mağdur ettiği kadınlarla ve İran halkıyla destek ve dayanışmamızı göstermek" için yaptıklarını anlattı.

Afganistan'da geçen yıl katı şeriat kuralları yanlısı Taliban'ın yönetimi zorla ele geçirerek iktidara gelmesinden bu yana Kabil ve diğer kentlerde kadınlar Taliban rejimine karşı eylemler yapıyor.

Ancak Taliban'ın yasakladığı eylemler sıklıkla şiddet kullanılarak bastırılıyor ve insan hakları savunucuları gözaltına alınıyor.

Taliban iktidara geldiğinden bu yana kız çocuklarının ortaokul eğitimini ayrıca kadınların pek çok resmi kurumda ve meslek kolunda çalışmasını yasakladı.

Örgüt ayrıca kadınların ülke genelinde katı şeriat kurallarına uygun şekilde örtünmesini de zorunlu hale getirdi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar