BM'ye göre yalnızca Derne'de 30 bin kişi yerinden oldu: Ölü sayısının 6 bini geçtiği belirtiliyor

BM'ye göre yalnızca Derne'de 30 bin kişi yerinden oldu: Ölü sayısının 6 bini geçtiği belirtiliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Göç Örgütü Libya'yı vuran sel felaketinde en az 30 bin kişinin yerinden edildiğini duyurdu. Libyalı yetkililer ise çoğunluğu Derne'de olmak üzere ölü sayısının 6 bini geçtiğini söylüyor.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya'daki sel felaketinde yalnızca Derne kentinde yerinden olanların sayısını 30 bin olarak duyurdu. IOM Libya temsilciliği, ülkede yaşanan sel felaketine ilişkin rapor yayımladı. Buna göre, Daniel Fırtınası'ndan en çok Derne etkilenirken, burada yaşanan sel nedeniyle en 30 bin kişi yerinden oldu. Beyda'da 3 bin, Bingazi'de 2 bin 85 ve El-Mehili kentinde ise 1000 kişinin seller nedeniyle yerinden olduğu belirlendi. Derne'de yaşanan yıkım nedeniyle yollar kapanırken, bu durum insani yardımları da engelliyor.

'ÖLÜ SAYISI 6 BİNİ GEÇTİ'

Ülkede yaşanan sel felaketi nedeniyle yaşanan ölüm sayısı henüz doğrulanamadı. Ancak Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükûmeti ile doğudaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ni birleştirmek için kurulan geçici bir hükûmet olan Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde en az 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu. Daha önce en az 10 bin kişinin kayıp olduğu tahmini yapılmıştı. Anadolu Ajansı'na konuşan hükümete bağlı Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Saadettin Abdulvekil, bu sabah itibarıyla ölü sayısının 6 bini aştığını, binlerce kişinin de kayıp olduğunu ifade etti. Abdulvekil, bu rakamın selden etkilenen tüm bölgeler için verildiğini, en çok kaybın Derne kentinde kaydedildiğini aktardı. Abdulvekil, selden etkilenen bölgelerdeki devlet hastanelerinin neredeyse atıl durumda olduğunu, 10 hastaneyi çalışır duruma getirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel Fırtınası", Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.Libya resmi ajansı LANA, en son Derne şehrinde selde ölenlerin sayısının 5 bin 300'e çıktığını, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurmuştu. Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri, sel felaketi nedeniyle yerinden olan aile sayısını 20 bin olarak tahmin ettiklerini kaydetmişti. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.Ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek miktar olduğu açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar