Libya'daki selde kaybolan binlerce kişiyi arama çalışmaları sürüyor: Felaketin uydu görüntüleri de yayınlandı

Libya'daki selde kaybolan binlerce kişiyi arama çalışmaları sürüyor: Felaketin uydu görüntüleri de yayınlandı
Yayınlanma:
A+ A-
Libya'nın doğusunu vuran sel felaketinde şu ana dek açıklanan 5 binden fazla olan ölü sayısının binlerce kişinin kayıp olması nedeniyle ciddi şekilde artması bekleniyor. Derne kentinin uydu fotoğrafları da felaketin boyutunu ortaya serdi.

Artı Gerçek - Libya'nın doğusundaki Derne kentinde meydana gelen feci sel felaketinin ardından kaybolan binlerce kişiyi arama çalışmaları çarşamba günü üçüncü gününe girerken, binlerce kişinin öldüğü teyit edildi ve bu sayının artması bekleniyor. Doğu Libya'daki yetkililer şu ana kadar ölü sayısının 5 binden fazla olduğunu söylüyor.

YARDIM KONVOYLARI DERNE'YE DOĞRU YOLA ÇIKTI

Sele, yakınlardaki barajları patlatan ve Akdeniz kentinin dörtte birini ya da daha fazlasını harap eden, binaları sakinleriyle birlikte yıkan bir seli serbest bırakan "Daniel Fırtınası" neden olmuştu. Yaklaşık 10 bin kişinin kayıp olduğu tahmin ediliyor. Birçoğunun denize sürüklendiğine inanılıyor. Yardım konvoyları ve buldozer taşıyan kamyonlar Çarşamba günü şehre doğru yola çıktı. Sel kentte çok büyük bir yıkıma yol açmış, arabaları devirip parçalamış ve kent sokaklarını moloz, çamur ve enkazla kaplamıştı.

Siyasi olarak bölünen Libya'da, uluslararası alanda tanınan Ulusal Birlik Hükümeti (GNU) batıdaki Trablus kentinde bulunuyor. Derne ise paralel bir yönetimin faaliyet gösterdiği ve kontrolün komutan Halife Hafter'in Libya Ulusal Ordusu tarafından sağlandığı doğu bölgesinde yer alıyor. Trablus merkezli hükümetin başındaki Libya Başbakanı Abdülhamid El Dbeibah salı günü yaptığı açıklamada sel felaketinin eşi benzeri görülmemiş bir felaket olduğunu söylemiş, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi de ulusal birlik çağrısında bulunmuştu. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, acil müdahale ekiplerinin sahada yardım için seferber edildiğini söylerken, Katar ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu hükümetler Libya'ya yardım göndermişti.

PETROL LİMANLARI YENİDEN AÇILDI

Diğer yandan Libya'daki dört büyük petrol limanı, ülkeyi kasıp kavuran ve binlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli fırtına nedeniyle cumartesi günü kapatıldıktan sonra yeniden açıldı. Doğudaki Brega, Es Sidra ve Ras Lanuf limanlarının salı günü, Zueitina limanının ise çarşamba sabahı açıldığı duyuruldu.

UYDU FOTOĞRAFLARI FACİANIN BOYUTUNU ORTAYA SERDİ

Şehrin felaket öncesi ve sonrasına ait uydu fotoğrafları da yayınlandı.

fsdfsdfsd.jpg

Şehir merkezinden geçen nispeten dar bir su yolunun artık birkaç kat daha geniş olduğu ve bu yol boyunca uzanan tüm binaların yok olduğu görülüyor.

Sel sularının su yolundan taştığı şehrin diğer bölgelerinde de binaların kaybolduğu geniş çaplı hasar açıkça görülüyor.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar