BM'den Taliban'a kız öğrenciler için çağrı: Sözünüzü yerine getirin

BM'den Taliban'a kız öğrenciler için çağrı: Sözünüzü yerine getirin
Yayınlanma:
A+ A-
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado, Taliban'ın tüm kadınlara ve kız çocuklarına eğitim hakkı tanımasıyla ilgili taahhüdünü hatırlatarak, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, gecikmeden bu sözü yerine getirmelerini istiyor" dedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'da kız öğrencilerin eğitimden mahrum bırakılmasının "açıkça ayrımcı bir uygulama" olduğunu belirterek, Taliban geçici hükümetine, okulların ve üniversitelerin kız öğrencilere açılması çağrısında bulundu.

BM Cenevre Ofisi Enformasyon Birimi Basın ve Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Rolando Gomez moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlendi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Marta Hurtado, burada yaptığı konuşmada, "Kızların ortaokul eğitiminin ve üniversiteye erişiminin reddedilmesi açıkça ayrımcı bir uygulamadır" ifadesini kullandı.

Bu durumun kız çocukları ve kadınlar ile onların ailelerini rahatsız ettiğini belirten Hurtado, bir bütün olarak ülkeye de derinden zarar verdiğini vurguladı. Hurtado, "Bu hafta Afganistan'daki kızlar, ortaokulda yeni bir yıla umut ve istekle başlamalıydı" diyerek, geçen yıl Afganistan'daki kızların 6. ve 12. sınıflara gitmesine izin verilmediğini hatırlattı.

EĞİTİM HAKKIYLA İLGİLİ VERİLEN SÖZ HATIRLATILDI

Taliban geçici hükümetine, üniversitelerin yanı sıra, her seviyedeki okulları kız çocuklarına açmaları yönünde çağrıda bulunan Hurtado, kız çocukları ve kadınların, eğitim hakları engellendiğinde şiddete, sömürüye ve yoksulluğa maruz kaldığının altını çizdi.

Hurtado, Taliban'ın tüm kadınlara ve kız çocuklarına eğitim hakkı tanımasıyla ilgili taahhüdünü hatırlatarak, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, gecikmeden bu sözü yerine getirmelerini istiyor" dedi.

Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Afganistan yönetimine gelmesiyle ülkede kadınların çalışmasına ve kızların eğitim almasına yönelik ciddi kısıtlamalar getirildi.

Kızların önce ortaokul ve liselerde, Aralık 2022'de ise üniversitelerde eğitim alması engellenmişti. Yine aralık ayında Afgan kadınların yerel ve yabancı sivil toplum kuruluşlarında çalışması da askıya alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar