Bosna'da İzetbegovic'in oğlu Sosyal Demokrat aday karşısında kaybetti

Bosna'da İzetbegovic'in oğlu Sosyal Demokrat aday karşısında kaybetti
Yayınlanma:
A+ A-
Bosna Hersek'te düzenlenen genel seçimlerde, Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyeliğini 11 siyasi partinin desteklediği Sosyal Demokrat aday Denis Becirovic kazandı.

Bosnalı Sırpların ayrılıkçı açıklamaları nedeniyle 1990'lardaki savaştan beri en ciddi siyasi krizlerinden birini yaşayan Bosna Hersek'te düzenlenen genel seçimlerin sonuçları açıklandı.

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu'ndaki seçimlerde, üç etnik grubun temsil edildiği ve devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyeliğine, 11 siyasi partiden oluşan muhalefet blokunun desteğini alan Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) adayı Denis Becirovic seçildi. Zeljko Komsic Hırvat üyeliğe yeniden seçilirken, Sırp üyeliği de Zeljka Cvijanovic kazandı.

'U-DÖNÜŞÜNÜN VAKTİ GELDİ'

Sosyal Demokrat aday Becirovic, yüzde 55.78 oranında oy alması sonrası yaptığı zafer konuşmasında, "Bosna'da olumlu bir u-dönüşün yaşanmasının vakti geldi" dedi.

Becirovic, kendisine vermeyenlere de teşekkür ederek, "Zafer sarhoşluğunun zamanı değil. Bosna Hersek’te ihtiyaç sahibi çok sayıda insan var. Onlar için ne zaman hayat şartları düzelir o zaman kutlamak için bir sebebimiz olur" diye konuştu. Becirovic, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliği süreçlerinde kararlı olmaya devam edeceğini söyledi.

BAKİR İZETBEGOVİC: 11 PARTİYE KARŞI KAYBETTİM, OYUM AZALMADI

Konseyin Boşnak üyeliği için düzenlenen seçimin sonuçları, aynı zamanda, Bosna savaşının son bulduğu 1996'dan bu yana iktidarda olan Boşnak milliyetçisi Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) ilk kez muhalefete düşmesi anlamına geliyor. Yüzde 39.31 oranında oy alan partinin lideri Bakir İzetbegovic, yenilgiyi kabul ettiği konuşmasında oy oranını kaybetmediğini zira "11 partiye karşı kaybettiğini" söyledi.

İzetbegovic, "SDA hâlâ Bosna Hersek’in en güçlü partisi. SDA hem dört yıl önce hem sekiz yıl önce yapılan seçimlerden daha çok oy aldı. Mesele 30-35 bin oy alan 11 partinin oylarını birleştirmiş olması" ifadelerini kullandı.

Demokratik Cephe (DF) ve Halk Birliği (GS) koalisyonunun adayı Komsic de sonuçlardan memnun olduğunu ifade ederek, "Seçim sonuçlarına göre Bosna Hersek’in siyaset sahnesinde bazı değişimler yaşanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

BOSNA'DA SEÇİMLER NASIL YAPILIYOR?

Bosna Hersek'te devlet düzeyindeki başkanlık konseyi ve parlamentonun yanı sıra Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) olmak üzere iki entitede ve FBIH içindeki 10 kantonda, parlamento üyeleri seçildi.

FBIH’teki seçmenler, Bosna Hersek Parlamentosu, FBIH Parlamentosu ve kanton parlamentoları için de oy kullanırken, RS’deki seçmenler, Bosna Hersek Parlamentosu, RS Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı ile RS Halk Meclisi için sandık başına gitti.

Devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak ve Hırvat üyeleri, FBIH içinden, Sırp üye ise RS içinden seçilmiş oldu. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar