Bolsonaro seçim sonuçlarına itiraz etti, muhalefet tepkili

Bolsonaro seçim sonuçlarına itiraz etti, muhalefet tepkili
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya'da devlet başkanlığı seçimini kaybeden aşırı sağcı Jair Bolsonaro, Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz başvurusunda bulundu. Başvuru muhalefet tarafından "anlamsız" olarak nitelendi.

Artı Gerçek - Brezilya'da başkanlık seçimlerini solcu aday Lula da Silva karşısında kaybeden Jair Bolsonaro sonuçlara itiraz etti. Seçimlerde kullanılan bazı makinelerdeki oyların "geçersiz" sayılması gerektiğini ileri süren Bolsonaro'nun iddialarına tepki var.

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı Alexandre de Moraes, Bolsonaro'nun seçimin her iki turuna ilişkin yaptığı itirazının detaylarını 24 saat içinde iletmemesi hâlinde başvurunun geçersiz sayılacağını açıkladı.

Bolsonaro'nun seçim sonuçlarına itiraz etmesine muhalefetten de tepki geldi.

BREZİLYA SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ: BAŞVURU ANLAMSIZ

Lula'nın lideri olduğu İşçi Partisi Genel Başkanı Gleisi Hoffmann Bolsonaro'nun iddialarını "safsata" olarak niteledi.

Hoffmann, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "demokrasiye ve demokratik kurumlara sorumsuzca hakaret etme zamanının geçtiğini" vurguladı. Gleisi Hoffmann, "Oylar seçim sonuçlarını belirledi ve artık Brezilya'nın daha iyi bir gelecek inşa edebilmek için barışa ihtiyacı var" dedi.

Lula'nın geleneksel rakibi Brezilya Sosyal Demokrat Partisi de Twitter'dan yaptığı bir açıklamayla Bolsonaro'nun itiraz başvurusunu "anlamsız" olarak niteledi. Açıklamada, başvurunun "Brezilya'nın demokratik kurumlarının, Brezilya toplumunun ve uluslararası toplumun direnciyle karşılaşacağı" vurgulandı.

İTİRAZ BAŞVURUSUNUN ETKİ ETMESİ BEKLENMİYOR

Bolsonaro'nun başını çektiği seçim ittifakı, 30 ekimde ikinci turu yapılan başkanlık seçimlerinde kullanılan elektronik oy verme makinelerinde "göz ardı edilemez usulsüzlükler" olduğunu iddia etmişti. Ancak bu iddialara herhangi bir kanıt sunulmamıştı.

Seçim sonuçlarının uluslararası toplum ve ülkenin önde gelen siyasetçileri tarafından kabul edilmesi dolayısıyla iddiaların toplumun küçük bir kesimi dışında etki yaratması beklenmiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar