Brezilya'da yeniden seçilemeyen ilk başkan: Jair Bolsonaro kimdir?

Brezilya'da yeniden seçilemeyen ilk başkan: Jair Bolsonaro kimdir?
Brezilya'da aşırı sağcı lider Jair Bolsonaro'nun dört yıllık iktidarı son buluyor. Bolsonaro, ülke tarihinde ikinci bir kez seçilemeyen ilk devlet başkanı oldu. Peki, dört yıl içinde Brezilya'yı görülmemiş şekilde kutuplaştıran Bolsonaro kimdir?

Artı Gerçek - Pandemide yaklaşık 700 bin ölü... İklim krizinin en derinleştiği dönemde Amazon Ormanlarının tahribata açılması... Bireysel silahlanma kontrollerinin hafifletilmesi... Seçim sisteminin sorgulanıp seçim kurulu üyesi yargıçların hedef gösterilmesi...

Latin Amerika'nın en büyük ülkesi ve ekonomisi Brezilya'yı dört yıldır yöneten aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun iktidarına popülist politikaları kadar hükümetinin içindeki kavgalar ve ülkesinin itibarını yerle yeksan eden hamleler damga vurdu.

Emekli bir asker olan 67 yaşındaki Bolsonaro, kabinesinde de birçok eski askere yer verdi. Dört yıllık iktidarında sivil toplum üzerinde baskı kurarken, bürokraside başlattığı 'solcu temizliği' tepki çekti. Başkanlığı döneminde adalet ve eğitim bakanları başta olmak üzere, birçok isimle ters düştü.

Covid-19 pandemisinde ise ısrarla ekonomiyi insan hayatının önüne koyan adımlar atması ve karantina önlemini uzun süre reddetmesi 680 bini aşkın Brezilyalının hayatına mal oldu. Pandemi sırasında kendisiyle ters düşen iki sağlık bakanını da görevden alan Bolsonaro hakkında halk sağlığını tehlikeye atma suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Bolsonaro'nun tepki çeken politikalarından biri de Amazonlarda yaşayan yerlilere yönelik koruma önlemlerini daraltması, yasadışı kerestecilik faaliyetlerinin önünü açması oldu. Eleştirilere rağmen ormansızlaştırma hamlelerinden geri adım atmayan aşırı sağcı lider, çevreci kimliğiyle tanınan Hollywood yıldızı Leonardo di Caprio ile bu konuda atıştı.

Bolsonaro, ülkenin elektronik seçim sistemini sorgulamasıyla da dikkat çekti. Aşırı sağcı lider kendisini iktidara getiren seçimlerde de kullanılan bu sistemin güvenilirliğini sorgulayıp 'solcular lehine' hile yapılacağını iddia edince hakkında bir soruşturma daha açıldı. Seçimi kaybederse bu durumun 'hileden kaynaklanacağını' ileri sürmesi tepki çekerken, Brezilya seçim kurulu iddiaları 'asılsız ve aldatıcı' diye niteleyerek reddetti.

Hıristiyanlık vurgularını sık sık kullanan Bolsonaro aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili talepleri küçümseyip ülkeyi 'Hristiyanlık prensipleriyle yönetmeyi' vaat etti.

Bolsonaro, kendisini 'ülkeyi solcu politikalardan koruyan lider' olarak sundu; iş dünyasından ve muhafazakâr kesimlerden oluşan sadık ve azımsanamayacak bir tabam oluşturdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar