Brezilya'nın 'kader' seçimi: Bolsonaro mu, Lula mı?

Brezilya'nın 'kader' seçimi: Bolsonaro mu, Lula mı?
120 milyon Brezilyalı, ülkenin 'kader anı' olarak yorumlanan başkanlık seçimlerinin ikinci turu için bugün sandık başında. Aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro ile eski solcu devlet başkanı Lula arasındaki oylama, son yılların en kutuplaştırıcı seçimi.

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın en büyük ülkesi ve en büyük ekonomisi Brezilya, başkanlık seçimlerinin ikinci turu için bugün sandık başına gidiyor. Yaklaşık 120 milyon seçmen, son yılların en kutuplaştırıcı seçimlerinden birinde aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile solun adayı olan eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva arasında tercihini yapacak.

ANKETLERDEKİ FARK KAPANIYOR

Seçim öncesi yapılan son anketlerde Lula favori görünse de, Bolsonaro farkı 6 puandan 4 puana düşürdü. Datafolha ve Quaest şirketlerinin son araştırmalarına göre Lula yüzde 52, Bolsonaro ise yüzde 48 oranında görülüyor. MDA şirketinin anketine göreyse, fark sadece yüzde 2.

Seçimlerin ilk turunda Bolsonaro'nun anket şirketlerinin tahminlerinin üzerinde oy alması nedeniyle oylamanın her iki şekilde sonuçlanabileceği yorumu yapılıyor. Seçimlerin ilk turunda 11 aday yarışmış, yüzde 48 oranında oy alan Lula ile yüzde 42 oranını bulan Bolsonaro ikinci tura kalmıştı.

'İKİ BREZİLYA'NIN ÇATIŞMASI'

Seçimler, 'iki Brezilya'nın çatışması' olarak görülüyor. Zira bir tarafta, 700 bin Brezilyalının öldüğü pandemi sırasındaki kötü yönetimi, ailesinin de karıştığı yolsuzluk iddiaları ve Amazon Ormanlarını tahribata açmasıyla tepki çeken iş dünyası yanlısı ve popülist Bolsonaro, diğer tarafta ise 2003-2010 arasındaki başkanlığına yoksullara yaptığı yardımlar damga vuran ancak sonradan geri çekilen yolsuzluk iddiaları nedeniyle de hapis yatan İşçi Partisi lideri Lula var.

İki adayın cuma günü televizyonda gerçekleştirdikleri son tartışmaya da bu görüş ayrılıkları damga vurdu. Tartışmada Lula sağcı rakibini Covid pandemisini felaket bir şekilde yönetmekle, silah yasalarını gevşeterek organize suç örgütlerini silahlandırmakla ve Amazon politikalarıyla Brezilya'nın itibarını sarsmakla suçladı. 77 yaşındaki Lula, "Brezilya bugün Küba'dan daha fazla tecrit edilmiş durumda" dedi.

Tartışmada gergin olduğu görülen Bolsonaro ise Lula'yı 'yalancı' olmakla suçladı, eski devlet başkanının aklanmış olmasına rağmen yolsuzluk iddialarını gündeme getirdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar