Brezilya'daki son seçim anketi: Solcu aday Lula farkı açıyor

Brezilya'daki son seçim anketi: Solcu aday Lula farkı açıyor
Brezilya'da başkanlık seçimlerinin pazar günü düzenlenecek ikinci turu öncesinde solun adayı Lula da Silva arayı açıyor. Son seçim anketine göre, Lula yüzde 48 oranında oyla, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun 6 puan önünde.

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın en büyük ülkesi ve en büyük ekonomisi Brezilya, başkanlık seçimlerinin ikinci turu için pazar günü sandık başına gidecek. Seçimler öncesinde yapılan son anket, sol muhalefetin adayı olan eski başkan Lula da Silva'nın, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile farkı 6 puana çıkardığını gösterdi.

Genial/Quaest isimli şirketin anketine göre, kararsızlar dağıtılmadan önce, Lula'nın oy oranı geçen haftaya göre bir puanlık artışla yüzde 48 olarak ölçüldü. Bolsonaro ise yüzde 42'de kaldı. Şirket, 23-25 Ekim arasında 2 bin kişiyle gerçekleştirdiği anketin 2 puanlık yanılma payı bulunduğunu açıkladı. 5 bin kişiyle anket gerçekleştiren PoderData isimli bir başka şirketin sonuçlarına göreyse, kararsızlar dağıtıldığında Lula yüzde 53 Bolsonaro ise yüzde 47 oy oranına ulaşmış görünüyor.

Brezilya'nın 'kader seçimi' olarak görülen oylamanın ilk turunda Lula yüzde 48 oranında oy alırken, Bolsonaro beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 43'e ulaşmıştı.

Birinci turun ardından hatalı ölçüm yaptıkları gerekçesiyle eleştirilen Ipec ve Datafolha isimli araştırma şirketlerinin birinci turdan bir gün önce yayımladığı anketlere göre Lula yüzde 50'yi aşıyor ve Bolsonaro ile arasında yüzde 15'lik fark görünüyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar