Brezilya'da devlet başkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

Brezilya'da devlet başkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı
Brezilya'da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde, hiçbir adayın yüzde 50'den fazla oy alamaması nedeniyle ülkenin yeni devlet başkanı, 30 Ekim'de düzenlenecek ikinci tur seçimlerinde belirlenecek.

ARTI GERÇEK- Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi'nin, ikinci tura kaldığını duyurduğu devlet başkanlığı seçimlerinde şu ana kadar tamamına yakını açılan sandıklarda, solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva yüzde 48,4, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yüzde 43,3 oranında oy aldı.

Tüm seçim anketlerinde favori olarak öne çıkan Lula da Silva seçimi birinci bitirirken, Bolsonaro ise son seçim anketindeki sonuçlardan yaklaşık yüzde 10 daha fazla oy aldı.

BrezilyaDemokratik Hareketinin adayı Simone Tebet yüzde 4,21 oy alarak üçüncü, anketlerde 3. olması beklenen Demokratik İşçi Partisi adayı Ciro Gomes ise yüzde 3,05 oy ile seçimi dördüncü olarak bitirdi.

İKİNCİ TUR BİR AY SONRA YAPILACAK

Hiçbir adayın yüzde 50'den fazla oy alamaması nedeniyle 2023-2027 yıllarında ülkeyi yönetecek devlet başkanını, 30 Ekim'de yapılacak ikinci tur seçimleri belirleyecek.

Nüfusu 212 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya'da, 156 milyondan fazla kayıtlı seçmen bulunurken, seçimde 120 milyondan fazla oy kullanıldı.

Brezilya'da halk, düzenlenen seçimlerde devlet başkanı ve yardımcısının yanı sıra 26 eyalet ve başkent Brasilia'yı kapsayan Federal Bölge'nin valilerini, Kongrenin 513 üyeli Temsilciler Meclisinin tamamı ile 81 üyeli Senatonun 27 üyesini seçmek için oy kullandı.

Solcu eski Devlet Başkanı Lula ülkede 2018 yılındaki seçimlere yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından hapis cezası aldığı için katılamamıştı. Lula ülkedeki yolsuzluğa karşı başlatılan "araba yıkama" adıyla bilinen yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan siyasetçi ve iş insanları arasındaki en önemli figür olarak nitelendirilmişti.

Ancak 580 gün cezaevinde kalan Lula her zaman masum olduğunu ve davanın siyasi nitelikli olduğunu savunmuştu.

Lula hakkındaki mahkumiyet davadaki yargıcın taraflı olduğu sebebiyle Yüksek Mahkeme tarafından bozulmuş ve 2019'da tahliye olan Lula böylece yeniden Devlet Başkanlığı'na aday olmuştu.

İKİ ADAY NELERİ SAVUNUYOR?

Eski sendika lideri Lula iktidara gelirse Amazon yağmur ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı, gelir transferi projeleri yoluyla ülkedeki açlığı ortadan kaldırmayı, birçok ülkeyle ilişkileri yeniden kurmayı ve bölgenin liderliğini üstlenmeyi vaadediyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili taleplere karşı çıkmayı ve ülkeyi Hristiyanlık prensipleriyle yönetmeyi savunan aşırı sağcı 67 yaşındaki Bolsanaro ise sıradan halkın silah edinebilme hakkına kavuşmasını sağlamayı vaadediyor.

Bolsanaro ekonomideki kötü yönetim, Kongre'ye, yargıya ve basına yönelik saldırıları, Amazon ormanındaki hızlı yok oluş ve COVID-19 salgınını iyi yönetememe gibi sebeplerle oy kaybetti.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar