Lula: 'Bolsonaro'yu yendik ama aşırı sağ hala canlı'

Lula: 'Bolsonaro'yu yendik ama aşırı sağ hala canlı'
Brezilya'da devlet başkanı seçilen solcu lider Lula da Silva Portekiz'de ülkesine dair açıklamalarda bulundu. Lula "Bolsonaro'yu yendik ama Bolsanaroculuk (aşırı sağ) hala canlı. Onları da yenmemiz gerek ancak intikam istemiyoruz" dedi.

Artı Gerçek- Latin Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya'da geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı rakibi, mevcut devlet başkanı Jair Bolsonaro'yu yenen Luiz Inacio Lula da Silva, Portekiz'in başkenti Lizbon'da açıklamalarda bulundu.

Brezilya'da hala aşırı sağ ideolojinin canlı olduğunu vurgulayan Lula "Bolsonaro'yu yendik. Ama Bolsonaroculuk hala canlı ve buna karşı da galip gelmemiz gerekiyor. Onları yenelim ama onların bize karşı kullandığı yöntemlere başvurmayalım" dedi.

"Biz intikam ve şiddet istemiyoruz" diyen solcu seçilmiş devlet başkanı Lula, "Barış içinde yaşayan bir ülke istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Lula açıklamalarında Brezilya ekonomisine de değindi.

"Bütçe açısından sorumlu olmamamız gerektiğini biliyoruz" diyen Brezilyalı lider "Kazandığımızdan fazlasını harcayamayız. Ama aynı zamanda ülkeyi geliştirmek, kalkındırmak için karlı yatırımlara harcama yapmamız gerektiğini de biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Güney Amerika'nın en büyük ülkesi, nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya'da 30 Ekim Pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi iki dönem yöneten sol görüşlü eski Devlet Başkanı Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Lula, 3. kez devlet başkanı olmak üzere 1 Ocak 2023'te yemin ederek görevi Bolsonaro'dan devralacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar