Brezilya'nın divası, diktatörlüğe karşı direnişin sembolü Gal Costa vefat etti

Brezilya'nın divası, diktatörlüğe karşı direnişin sembolü Gal Costa vefat etti
Brezilya'nın efsane şarkıcısı, Diktatörlüğe karşı dik duruşun sembolü olmuş büyük müzisyen Gal Costa, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. Costa, Tropicalia hareketiyle ülkesindeki diktatörlük rejimine karşı isyanın sesi olmuştu.

Artı Gerçek - Son olarak geçirdiği bir ameliyatla burun boşluğundaki bir nodülün çıkartılmasının ardından, doktorların dinlenme tavsiyesinde bulunması nedeniyle Sao Paulo'daki Primavera Sound Festivali'nde vereceği konseri ertelenen Costa'nın, aralık ayında turnesine devam etmesi planlanıyordu. Brezilya'nın divası Gal Costa, ne yazık ki 77 yaşında hayata veda etti ve o konsere çıkamadı.

https-cdn-cnn-com-cnnnext-dam-assets-221109132057-gal-costa-2006-file.jpg

Brezilya'daki sanat akımı "Tropicalia"ya yaptığı katkılarla tanınan Costa, askeri diktatörlük sırasında yaptığı müzikle isyanın sesi olmuştu. Popüler yerel ritimleri rock ile birleştirmeye çalışmıştı. Bir tür Brasil-Rock müzik yapıyordu.

Gal Costa'nın 1968 yılında çıkan stüdyo albümü Tropicalia: ou Panis et Circensis, Tropicalia Hareketi'nin manifestosu olarak kabul edilmiş ve dünyada da büyük ses getirmişti.

Tropicalia sonrası pop müziğe yönelen Costa, 1971'de yaptığı 'canlı' albümü Fa-Tal ile bir kez daha efsaneleşmişti.

Esas adı Maria das Graças Penna Burgos olan Gal Costa, 26 Eylül 1945 yılında Brezilya'nın kuzeydoğusundaki Salvador şehrinde doğdu ve müzik kariyerine 1960 yılında şarkıcı Caetano Veloso ile tanıştıktan sonra başladı. Bethânia, Gilberto Gil ve Tom Zé ile birlikte, Tropicalia hareketinin kurucu figürlerinden biri haline geldi. Üçlü, Bahia eyaletinden bir şarkıcı dalgasına da öncülük ettiler.

Yerel halk ve Afro-Brezilya geleneklerini yurtdışından gelen psychedelic rock etkileriyle birleştiren Tropicalia, o zamanlar Brezilya'nın askeri diktatörlüğüne karşı çıkan politik dili yüksek bir hareketti.

Costa'nın ölümü Brezilya'da büyük üzüntüye neden oldu. Haberin ardından bir çok önemli sanatçı ve politikacı üzüntü mesajlarını paylaştı. bunlardan biri de Cumhurbaşkanı Lula da Silva oldu.

Yakın bir tarihte cumhurbaşkanı seçilen Luiz Inacio Lula da Silva, Costa yayınladığı mesajında, "Dünya'nın en büyük şarkıcılarından biri" olduğunu söyledi.

Lula, Costa ile ikisının kucaklaştığı bir fotoğraf eşliğinde "O Brezilya kültürünü bütün gezegene yayan ve tanıtan en büyük sanatçılarımızdan biriydi. Yeteneği, tekniği ve cüretkarlığı kültürümüzü zenginleştirdi ve yeniledi, O, milyonlarca Brezilyalının hayatını şekillendirdi ve orada yer edindi" diye bir tweet attı.

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar