Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, kalça ameliyatı oldu

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, kalça ameliyatı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva kalça ameliyatı geçirdi. Lula'nın ameliyatın ardından durumunun stabil olduğu ve fizyoterapi seanslarında yürümeye başladığı aktarıldı.

Artı Gerçek - Başkent Brasilia'daki Suriye-Lübnan hastanesi yetkililerinden yapılan açıklamada, Devlet Balanı Lula da Silva'ya 29 Eylül'de kalça protezi ameliyatının yapıldığı ve devlet başkanının kendisini iyi hissettiği duyuruldu. Açıklamada, Lula'nın Sao Paulo'dan gelen özel sağlık ekiplerinin gözetiminde tedavisine devam edileceği belirtildi.

78 yaşındaki Lula'nın Silva'ya fizik tedavisi uygulanacağı aktarılan açıklamada, salı günü yapılacak kontrollerin ardından Devlet Başkanı'nın taburcu edilip edilmeyeceğine karar verileceği ifade edildi. Genel anestezi altında yapılan artroplasti prosedürü, bir protez yerleştirmek için uyluk kemiğinin başının çıkarılmasını içeriyordu.

ANCAK KASIM AYINDA YURTDIŞI GEZİLERİNE ÇIKABİLECEK

Ameliyatı gerçekleştiren ortopedi cerrahı Giancarlo Polesello, Lula'nın çok uzun süre ayakta durmaktan kaçınması gerektiğini ve prosedür hastanın dengesini etkilediği için ilk haftalarda yürüteç kullanması gerekeceğini söyledi. Lula bir yıldan uzun bir süredir sürekli ağrı çektiğini, ancak bu durumun Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana düzinelerce ülkeye seyahat etmesini engellemediğini söylemişti. Lula ancak Kasım ayı sonunda, yurtdışı gezilerine yeniden başlayacak. Devlet Başkanı Lula 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar