Brezilya sandığa gidiyor: Bolsonaro devam, Lula geri dönüş peşinde

Brezilya sandığa gidiyor: Bolsonaro devam, Lula geri dönüş peşinde
Yayınlanma:
A+ A-
Bugün yapılacak seçimlerin favorisi eski Devlet Başkanı solcu Lula de Silva. Ancak ilk turda hiç bir adayın yüzde 50 oyu alamayacağı tahmin ediliyor.

Artı Gerçek-Latin Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya bugün sandık başında. Yaklaşık 156 milyon seçmen ülkeyi gelecek 4 yıl yönetecek devlet başkanı ve yardımcısının yanı sıra eyalet valileri ile Kongre üyelerini belirlemek için oy kullanıyor.

11 adayın yarıştığı başkanlık seçiminin Liberal Parti'nin adayı mevcut Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro ile İşçi Partisi'nin adayı eski Devlet Başkanı solcu Lula de Silva arasında geçmesi bekleniyor.

FAVORİ LULA DE SILVA

77 yaşındaki Lula da Silva, seçim öncesi yapılan tüm anketlerde favori göründü. Yapılan son ankette Lula de Silva'nın yüzde 48, Bolsanaro'nun ise yüzde 31 oranında destek aldığı görüldü. Ancak hiç bir adayın yüzde 50 oy alamaması halinde seçimler ikinci tura kalacak.

HAPİSTEN BAŞKANLIK YARIŞINA

Brezilya'ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan Lula de Silva hakkındaki yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalmış ve 2018 seçimlerinde bu nedenle yarışamamıştı. Kasım 2019'da tahliye edilen Lula'nın aldığı cezalar ve yolsuzluk davaları, 2021'de bu davalardan sorumlu Yargıç Sergio Moro'nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülerek seçimlere katılmasının önü açıldı.

lula.jpg

ELEŞTİRİLERLE GEÇEN BİR BAŞKANLIK DÖNEMİ

67 yaşındaki Bolsanaro, 1991-2019 arasında milletvekilliği yaptıktan sonra 2018'deki seçimleri kazanarak Devlet Başkanı olmuştu. Seçim vaadi olarak Amazonlar'ı ekonomiye açma sözü veren Bolsonaro, ülkedeki çevreci kesimlerce bölgede son yıllarda şiddetle artan ormansızlaşmaya sebep olmakla suçlanıyor.

Covid-19 salgınını küçümser tavırları nedeniyle de eleştirilerin odağında yer aldı ve bu sebeple hakkında birçok soruşturma başlatıldı.

bolsanaro.jpg