Brezilya'da Bolsonaro'ya kara para aklama suçlaması: 'Suudi Arabistan'ın hediye ettiği elmasları zimmetine geçirdi'

Brezilya'da Bolsonaro'ya kara para aklama suçlaması: 'Suudi Arabistan'ın hediye ettiği elmasları zimmetine geçirdi'
Brezilya'da federal polis, eski devlet başkanı Bolsonaro hakkında "Suudi Arabistan'dan hediye edilen elmasları beyan etmeden zimmetine geçirip vergi ödememesi" nedeniyle rapor hazırladı. Bolsonaro kara para aklamakla suçlanıyor.

Artı Gerçek - Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında, devlet başkanlığı döneminde yabancı bir ülkeden "hediye olarak aldığı elmasları beyan etmediği" suçlamasıyla federal polis tarafından yürütülen soruşturmaya dair rapor hazırlandı.

Adlarının açıklanmasını istemeyen iki yetkili, Brezilya Federal Polisi'nin, Bolsonaro hakkında Suudi Arabistan tarafından "hediye edilen elmasları beyan etmeden zimmetine geçirdiği ve vergisini ödemediği" yönünde rapor hazırladığını belirtti.

Federal polis tarafından hazırlanan ve Bolsonaro'nun "kara para aklama" ile suçlandığı raporun, Brezilya Yüksek Mahkemesi'ne gönderileceğini aktaran yetkililer, eski Devlet Başkanı hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına Brezilya Başsavcısı Paulo Gonet'in karar vereceğini kaydetti.

Polis, soruşturma kapmasında Bolsonaro'nun yanı sıra eski Devlet Başkanı'nın avukatlarından Frederick Wassef ve Fabio Wajngarten'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi de dosyaya dahil etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Wassef, soruşturmanın gizli yürütülmesi gerektiğini belirterek, olayın basına sızdırılmasını kınadı.

Wajngarten de sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, soruşturmayla herhangi bir ilgisi olmadığının bilinmesine rağmen Bolsonaro'yu savunduğu için sürekli cezalandırıldığını ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Federal polis, geçen yıl, Bolsonaro'yu 3 milyon dolarlık elmas mücevherleri ülkeye sokmak ve iki lüks saati satmakla suçlamıştı.

Polis, Bolsonaro'nun Suudi Arabistan'dan hediye olarak gelen bu saatlerin satışından yaklaşık 70 bin dolar elde ettiğini açıklamıştı.

Brezilya, yurt dışından uçakla gelen vatandaşlarından değeri 1000 doların üzerinde olan malların beyan edilmesini ve bu rakamın üzerindeki ürünlerin değerinin yüzde 50'si oranında vergi ödenmesini şart koşuyor. (AA)

Öne Çıkanlar