Britanya genel seçimlerini etkileyecek karar: İskoçya'da 'ilk Müslüman başbakan' Yousaf istifa etti

Britanya genel seçimlerini etkileyecek karar: İskoçya'da 'ilk Müslüman başbakan' Yousaf istifa etti
'İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı' bölgede en kısa süre görev yapan lider oldu. SNP lideri Humza Yousaf, iki güven oylamasını kazanamayacağını anlayınca, koltuğa oturmasından 13 ay sonra istifasını açıklamak zorunda kaldı.

Artı Gerçek - Britanya'daki ademi merkeziyetçi yapı kapsamında iç işlerinde kendini yöneten İskoçya'nın Birinci Bakanı (Başbakanı) Humza Yousaf istifasını açıkladı. Humza Yousaf'un bölgede uzun zamandır iktidardaki İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) liderliğinden istifası, bu yıl gidilecek Britanya genel seçimlerinde ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin İskoçya'daki eski kalelerini geri kazanmasına kapı araladı.

'İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı', İskoçya Yeşilleri ile yaptığı koalisyon anlaşmasını iptal etmesinin tetiklediği bir haftalık kaosun ardından bu hafta hem kendisine hem hükümetine karşı yapılması beklenen güven oylamalarını kazanmak için yeterli desteği elde edemeyince, istifa kararı aldı.

Edinburgh'da basın toplantısı düzenleyen başbakan, SNP liderliğinden istifa ettiğini, halefinin belirlenmesi için parti içi seçim düzenlenmesi talimatı verdiğini duyurdu.

'YEŞİLLER İLE ORTAKLIĞI BOZMANIN SONUÇLARINI ÖNGÖREMEDİM'

İskoç Yeşilleri ile yetki paylaşımı anlaşmasını sona erdirmenin vereceği zararı doğru hesaplayamadığını belirten Humza Yousaf, "Siyasi bölünmeyi aşacak şekilde ilişkimizi onarmanın ancak başka birinin dümende olmasıyla yapılabileceği sonucuna vardım" diyerek ekledi:

"Bu nedenle SNP'nin ulusal sekreterine parti liderliğinden ayrılma niyetimi bildirdim ve mümkün olan en kısa sürede yerime geçecek kişi için liderlik yarışı başlatmasını talep ettim."

Yousaf, halefi seçilene kadar başbakan olarak görev yapmaya devam edeceğini belirtti.

KİMLİK POLİTİKALARIYLA EKONOMİK TALEPLER ARASINDA KALDI

Koalisyon hükümetinin 'ilerici' sicilini savunmak ile bazı milliyetçilerin toplumsal cinsiyet reformlarından vazgeçilmesi ve ekonomiye yeniden odaklanılması yönündeki talepleri arasında kalan Yousaf, siyaseten hayatta kalmasını sağlayacak dengeyi kuramadı.

SNP SKANDALLARDAN AĞIR YARA ALDI

SNP'deki finansman skandalı nedeniyle eski İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon'ın istifası sonrası başlayan liderlik yarışını Mart 2023'te kazanmasından 13 ay sonra, İskoçya hükümetine başka birinin liderlik etmesinin zamanının geldiğini açıklayan Yousaf, çok az kişinin sahip olduğu İskoçya'ya liderlik etme fırsatına sahip olduğu için "çok minnettar" ve "çok şanslı" olduğunu söylerken "yönetmek için İskoçya'dan daha iyi bir ülke bulunmadığı" mesajını verdi.

İŞÇİ PARTİSİ 10 YIL SONRA İLK KEZ SNP'NİN ÖNÜNDE

İskoçya'da 17 yıldır iktidardaki SNP, anketlere göre halk desteğini kaybetmiş durumda. Bu ayın başlarında yayımlanan YouGov anketinde Westminster seçimlerinde oy kullanma niyetindeki İskoçların nabzı yoklanırken, İşçi Partisi'nin 10 yıl aradan sonra ilk kez SNP'yi geride bıraktığı görüldü.

14 YILDIR İKTİDARDAKİ MUHAFAZAKARLAR İÇİN ÇANLAR ÇALIYOR

İşçi Partisi'nin İskoçya'daki dirilişi, Britanya çapındaki anketlerde anamuhalefetin çok gerisinde kalan Britanya Başbakanı Rishi Sunak'ın Muhafazakar Partisi'nin işini daha da zorlaştırdı.

İSKOÇYA'DA HALEF BULUNMAZSA SEÇİM

İskoç parlamentosunun seçime gidilmeden yeni başbakan seçmek için 28 günü var. Eski SNP lideri John Swinney ve Yousaf'ın liderlik yarışındaki rakibi Kate Forbes olası halefler olarak görülüyor. SNP parlamentonun desteğini alacak yeni bir lider bulamazsa, İskoçya'da seçim yapılacak.

YOUSAF'TAN GAZZE MESAJI

Pakistan kökenli baba ile Kenya'da Güney Asyalı bir ailede doğan annenin çocuğu Humza Yousaf, İsrail'in Gazze Savaşı'nı eleştiren liderler arasındaydı. Basın toplantısında Britanya Başbakanı'nın Hindu, Londra Belediye Başkanının Müslüman, Galler Bölgesel Başbakanı'nın Afrika kökenli olmasının "çok kültürlülüğün başarısız olduğu tezini çürüttüğüne" dikkat çeken Yousaf, "Dünyanın gözü önünde en korkunç insani felaketi yaşayan ve yaşamaya devam eden Gazze gibi ülke içinde ve dışında sesini her zaman duyuramayanların sesi olmaya devam edeceğim" dedi. (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar