Bulgaristan Başbakanı Petkov bir aylık maaşını Ukrayna’ya bağışladı, destek çağrısı yaptı

Bulgaristan Başbakanı Petkov bir aylık maaşını Ukrayna’ya bağışladı, destek çağrısı yaptı
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Nisan 2022 12:43
A+ A-
Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, 'Söz söylemek kolay, iş yapmak zordur. Sosyal medyadaki cesur paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek desteğe dönüşmeli' diyerek maaşını Ukrayna'ya bağışladı.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, ülkesinde Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasına yönelik tartışmalar sürerken bir aylık maaşını bağışladığını duyurdu.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, sosyal medyadaki paylaşımında, "Ukrayna’ya silah yardımı yapılması siyasi ve toplumsal bir karar birliğine bağlıdır. Toplumda bu konuda uç görüşler paylaşılıyor. Artık bu enerjiyi reel faaliyetlere dönüştürmek lazım" diye belirtti.

Ukrayna’ya silah gönderen birçok Avrupa ülkesinin ismini sayan Petkov, Bulgaristan’daki bazı endişelerin aksine, Rusya’nın bu ülkelere savaş açmadığını ifade etti.

BAĞIŞ KAMPANYASI ÇAĞRISI

Petkov, şunları kaydetti:

"Ukrayna’ya gerçekten yardım etmek isteyen her bir Bulgaristan vatandaşını benim gibi bir maaşını bağışlamaya çağırıyorum. Söz söylemek kolay, iş yapmak zordur. Sosyal medyadaki cesur paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek desteğe dönüşmeli."

Petkov, yaptığı bağışın banka dekontunu da paylaştı.

ÜLKEDE UKRAYNA’YA SİLAH GÖNDERMEK İÇİN GÖRÜŞ BİRLİĞİ YOK

Bu arada, Bulgaristan hükümetini oluşturan 4 siyasi grubun liderleri, parlamento kararına bağlı olması gereken Ukrayna’ya silah yardımının yollanmasına ilişkin görüş birliği sağlamak üzere toplantı yapacak.

Petkov, koalisyon ortaklarının temsilcileriyle yarın Kiev’e yapacağı ziyaret öncesi koalisyonun birliği için kritik hale gelen bu konuda görüş birliği sağlanmasını istediğini bildirmişti.

 

Öne Çıkanlar