Çavuşoğlu'nun kritik ABD ziyareti: Masada neler var?

Çavuşoğlu'nun kritik ABD ziyareti: Masada neler var?
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington'a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Masada, hepsi birbiriyle bağlantılı olan kilit önemde konular var.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'daki savaşın sürdüğü ve Ankara ile Şam arasındaki resmi temasların yeniden başladığı bir dönemde, Washington'a kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Çavuşoğlu'nun temaslarında, İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliklerinin ve Rusya'ya yönelik yaptırımların yanı sıra Suriye'deki son gelişmelerin ve Türkiye'ye F-16 satışının ele alınması bekleniyor.

Çavuşoğlu, bugün Ankara'da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı ağırladıktan sonra ABD'ye hareket edecek. Dışişleri Bakanı'nın yarın ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya gelmesi, iki ülke arasında Nisan 2022'de başlatılan Stratejik Mekanizma Toplantısı'nın bakanlar düzeyindeki ikinci toplantısına katılması planlanıyor.

Temaslarda, birbiriyle bağlantılı çok sayıda konu ele alınacak. ABD tarafının, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine onay verilmesi için Türkiye'ye baskı yapması, Rusya yaptırımlarını da gündeme getirmesi bekleniyor.

Türkiye ile Suriye arasında 11 yıl sonra Rusya'nın arabuluculuğunda başlatılan normalleşme sürecinin ve Ankara'nın Suriye'de planladığını açıkladığı yeni kara harekâtının de ele alınması planlanıyor. Washington, Türkiye'nin harekât planlarına ve müttefiklerinin Beşar Esad yönetimiyle ilişkilerini normalleştirmesine karşı olduğunu açıklamıştı.

Masada bir diğer öne çıkan konu ise Türkiye'nin ABD'den F-16 alım süreci. Ankara'nın ABD ve Rusya ile ilişkilerinde kurmaya çalıştığı dengeyi kendi lehine çevirmek isteyen Joe Biden yönetiminin, bu satışı yapmak istediği biliniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın F-16 satışıyla ilgili kararını ön inceleme için Kongre komitelerine ilettiği, resmi açıklamanın ise Çavuşoğlu'nun ziyareti sırasında yapılabileceği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar