Çeçen lider Kadirov, mahkum dövdüğü için oğluyla gurur duyduğunu söyledi

Çeçen lider Kadirov, mahkum dövdüğü için oğluyla gurur duyduğunu söyledi
Yayınlanma:
A+ A-
Çeçen lider Rmazan Kadirov Kuran yakmakla suçlanan bir mahkumu dövdüğü için oğlu Adem ile "gurur duyduğunu" söyledi. Rusya'ya bağlı Çeçenistan'ı demir yumrukla yöneten Kadirov "Onu dövdü ve doğru olanı yaptı" dedi.

Artı Gerçek - Rusya'nın Çeçenistan bölgesinin lideri Ramzan Kadirov pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuran yakmakla suçlanan bir mahkumu dövdüğü için genç oğlu Adem'la gurur duyduğunu söyledi. Kadirov'un Telegram üzerinden paylaştığı yorumlarda, haki giysili oğlu Adem'in sandalyeye sinmiş bir başka bir erkeği yumruklayıp tekmeledikten sonra yere yatırıp kafasına tokat attığı görülüyor.

'DOĞRU OLANI YAPTI, GURUR DUYUYORUM'

Kendisini Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "acımasız bir müttefiki" olarak tanımlayan Çeçen lider, ilk kez geçen ay duyurulan olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığına dair şüpheleri gidermek için videoyu yayınladığını söyledi. "Onu dövdü ve doğru olanı yaptı" diyen Kadirov, "Abartmadan söylüyorum, evet, Adem'in eyleminden gurur duyuyorum" dedi. Kadirov, "yetişkinlere özgü onur, haysiyet ve dinini savunma ideallerini edindiği için" oğluna saygı duyduğunu da sözlerine ekledi.

Nikita Zhuravel adlı mahkum saldırı hakkında Rusya'nın insan hakları ombudsmanına şikayette bulunmuş, o da geçen ay konuyu Çeçenistan'daki mevkidaşına ilettiğini söylemişti.

KREMLİN YORUM YAPMADI

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov ise bugün yaptığı açıklamada Kadirov'un genç oğlu tarafından bir mahkumun dövülmesine ilişkin yorum yapmayacağını söyledi.

46 yaşındaki Kadirov, 2004 yılında bir bombalı saldırıda öldürülen babası Ahmet Kadirov'un izinden giderek 2007 yılında cumhurbaşkanı olduğundan bu yana Çeçenistan'ı demir yumrukla yönetiyor. Kadirov, çoğunluğu Müslüman olan ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından yaşanan iki savaşta büyük yıkıma uğrayan bölgeyi yeniden inşa etmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den cömert fonlar almıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar