Kremlin'den Kadirov açıklaması: Sağlık durumuna ilişkin bilgimiz yok

Kremlin'den Kadirov açıklaması: Sağlık durumuna ilişkin bilgimiz yok
Yayınlanma:
A+ A-
Çeçen lider Ramzan Kadirov'un sağlık sorunları nedeniyle Moskova'da bir hastanede tedavi altında olduğu iddialarına ilişkin Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Kadirov'un sağlık durumuna ilişkin bilgimiz yok" dedi.

Artı Gerçek - Ukrayna istihbaratı temsilcisi Andriy Yusov'un Belarus'ta yayın yapan bir internet sitesine, Çeçen lider Ramzan Kadirov'un sağlık sorunları yaşadığına ve Moskova'da bir hastanede tedavi altında olduğuna ilişkin sözleri nedeniyle başlayan tartışma sürüyor. Batı basınında çıkan haberlerin ardından dün Kadirov'un Telegram kanalında yayınlanan iki videoda görünen Çeçen liderin şişmanladığı görülüyor. 'Devam eden' böbrek sorunları yaşadığı öne sürülen Kadirov'un sağlığı üzerindeki spekülasyonlara dair konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "Devlet Başkanlığı'nın sağlık raporu vermeye yetkisi olmadığını" dile getirdi. Peskov, "Kadirov'un sağlık durumuna ilişkin bilgimiz yok" diye ekledi.

'GERÇEĞİ YALANDAN AYIRT ETMESİNİ BİLMEYENLERE YÜRÜYÜŞ TAVSİYE EDİYORUM'

Ramzan Kadirov'un Telegram kanalında dün yayınlanan iki videoda gülümsediği ve herkese spor yapmasını tavsiye ettiği görülüyor. Ancak videoların ne zaman çekildiği belirsiz. İlk videoda yağmurlukla bilinmeyen bir yerde gezinirken görülen Kadirov'un yüzünün şiş görünmesi dikkat çekti. İkinci videoda ise Çeçen liderin Çeçence konuştuğu ve ardından Rusça olarak "Spor yapın" dediği duyuluyor. Videoda Kadirov'un, "İnternette gerçeği yalandan ayırt edemeyen herkesin yürüyüşe çıkmasını, biraz temiz hava almasını ve düşüncelerini düzene koymasını şiddetle tavsiye ediyorum" ifadeleri dikkat çekti.

kadirov.jpg

18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINI CEPHEYE GÖNDERMESİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın müttefiki olan ve daha önce "Putin için ölürüm" sözleriyle bağlılığını dile getiren Kadirov'a bağlı birlikler Ukrayna'daki savaşta aktif rol alıyor. Rusya'nın Ukrayna'da 'daha sert' taktikler kullanması gerektiğini savunan Çeçen lider, geçen yıl 3 Ekim'de "çocuklarının gerçek bir savaşta kendilerini kanıtlama vaktinin geldiğini" onları cepheye göndermişti. Kadirov, son olarak Rusya'nın Bryansk bölgesine Ukrayna'dan girerek saldıran silahlı gruba 'azami şiddetle' karşılık verme çağrısında bulunmuştu. Özellikle Rusya'da yaşayan saldırganların aile üyelerinin de cezalandırılması gerektiğini savunan Kadirov, ayrıca Rusya'nın birçok bölgesinde sıkıyönetim ilan edilmesi gerektiğini de öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar