Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, İtalya’da bloke edildi

Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, İtalya’da bloke edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, kişisel verilerin toplanmasıyla ilgili kuralları ihlâl ettiği gerekçesiyle İtalya’da geçici olarak bloke edildi. Kurum ABD merkezli OpenAI'ye bu durumu düzeltmek için alınan önlemleri 20 gün içinde iletmesini istedi.

Artı Gerçek - İtalya'da Kişisel Verileri Koruma Ulusal Kurumu, ABD merkezli OpenAI şirketinin popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'yi kişisel verilerin toplanmasıyla ilgili kuralları ihlâl ettiği gerekçesiyle bloke etti.

'KULLANICILARIN VERİLERİ İHLAL EDİLDİ'

Yapılan açıklamada ChatGPT'nin "20 Mart'ta kullanıcıların konuşmaları ve ücretli hizmet abonelerinin ödeme bilgileriyle ilgili bir veri ihlaline maruz kaldığını" söyledi ve geçici süreyle bloke etme kararının derhal yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kurumun tespit ettiği ihlâller arasında, verilerin toplanma şekli hakkında kullanıcılara bilgi verilmemesi de sayıldı. Platformun işleyişinin altında yatan algoritmaları eğitmek için kişisel verileri toplayıp sakladığı ancak bu faaliyeti mazur kılacak yasal bir dayanağın bulunmadığı belirtildi.

'KULLANICI YAŞINI DOĞRULAMA FİLTRESİ YOK'

Ayrıca, ‘’OpenAI tarafından yayımlanan kullanım şartlarına göre 13 yaşın üzerindeki kişiler hedeflense de, kullanıcıların yaşını doğrulamak için herhangi bir filtrenin olmadığının" altı çizildi. "Kurum, kullanıcıların yaşını doğrulamak için herhangi bir filtrenin olmamasının, reşit olmayanları kesinlikle gelişim düzeylerine uygun olmayan tepkilere maruz bıraktığını vurgulamaktadır" dedi.

ChatGPT, Kasım 2022'de kullanıma sunuldu ve o zamandan beri son derece popüler hale geldi. Yapay zeka sohbet robotu karmaşık şeyleri açık ve öz bir şekilde açıklama, farklı tarzlarda ve dillerde insani bir tonda yazma, şiirler oluşturma ve hatta sınavları geçme becerisiyle kullanıcıları etkiledi. ChatGPT, teknik bilgiye sahip olmadan bilgisayar kodu yazmak için de kullanılabiliyor.

Gözlemci şimdi OpenAI'den bu durumu düzeltmek için "alınan önlemleri 20 gün içinde iletmesini" istiyor. Aksi takdirde şirket dünya çapındaki yıllık cirosunun yüzde 4'üne kadar bir para cezası riskiyle karşı karşıya.

Kısa süre önce aralarında Elon Musk'ın da olduğu binden fazla yapay zeka uzmanı ve sektör yöneticisi yapay zekanın topluma ve insanlığa yönelik potansiyel risklere atıfta bulunan açık bir mektup yayınlamıştı. Mektupta, OpenAI'ın yeni piyasaya sürülen GPT-4'ünden daha güçlü sistemler geliştirmeye altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar