Bill Gates'den ChatGPT yorumu: Yapay zeka çağı başladı

Bill Gates'den ChatGPT yorumu: Yapay zeka çağı başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden Windows'un yaratıcısı Bill Gates, yapay zeka uygulaması ChatGPT ile ilgili bir makale yayınladı. Gates, yapay zekanın "internetin gündelik hayata girmesiyle eşdeğer bir gelişme olduğunu" söyledi.

Artı Gerçek - ABD merkezli dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, yapay zekanın (AI) geliştirilmesinin on yılların en önemli teknolojik ilerlemesi olduğunu söyledi. Gates, yapay zekanın kullanıma girmesinin, "Mikroişlemcilerin, kişisel bilgisayarların, internetin ve cep telefonunun gündelik hayatımıza girmesiyle eşdeğer olduğunu" vurguladı. Ünlü milyarder iş insanı, yapay zeka teknolojisinin işletim sistemlerinin geliştirilmesine olanak sağlayan teknolojik gelişmelere benzer bir sıçrama yaratacağına inandığını dile getirdi.

'YAPAY ZEKA ÇAĞI BAŞLADI'

Milyarder iş insanı dün kendisine ait bir blog sitesinde 'Yapay zeka çağı başladı' başlığıyla yayınladığı makalede, yapay zekanın "İnsanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştireceğini" ifade etti.

ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT adlı yapay zeka uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulunan Bill Gates, "2016'dan bu yana ChatGPT'nin arkasındaki ekiple temas hâlinde olduklarını" söyledi. OpenAI, 2023'te Microsoft'tan milyarlarca dolarlık yatırım alarak çalışmalarını sürdürüyordu.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA 50 ÜZERİNDEN 49 PUAN ALDI

Bill Gates, 2022'de OpenAI'a ABD'de üniversiteye giriş sınavında sorulan biyoloji sorularını cevaplandıracak bir yapay zeka uygulaması geliştirmesi için meydan okuduğunu hatırlattı. Gates, "Meydan okumanın tek şartı yapay zekanın özel olarak biyoloji sorularını cevaplandırmaya programlandırılmamasıydı" dedi.

Birkaç ay sonra OpenAI'ın açıkladığı test sonuçlarında mükemmele yakın bir bir sonuç yakalayan yapay zeka 50 üzerinden 49 puanla başarılı oldu. Gates bu kez de yapay zekadan, hasta çocuğu olan bir babaya cevaben bir mektup yazmasını istedi. Ünlü iş insanı, yapay zekanın yazdığı mektubu "Muhtemelen çoğumuzun vereceğinden daha iyi ve düşünceli bir cevap" diye niteledi.

İŞLETİM SİSTEMLERİNİN KULLANIMA GİRMESİYLE BENZER BİR TEKNOLOJİK SIÇRAMA

Bill Gates, o andaki hislerini "Grafik kullanıcı arabiriminden (GUI) bu yana teknolojideki en önemli ilerlemeyi gördüğümü biliyordum" şeklinde dile getirdi. GUI, yalnızca metin gösteren ve yazılı komutlar gerektiren bir ekran yerine kullanıcıların resimler ve simgeler kullanarak bilgisayarla etkileşime girmesini sağlayan bir teknolojik gelişmeydi. GUI, 1980'lerde bugün dünyanın en çok kullanılan iki işletim sisteminin (Windows ve MacOS) geliştirilmesine olanak sağladı.

Microsoft'un yönetimindeki aktif görevlerini devrettikten sonra Bill & Melinda Gates Vakfı'ndaki çalışmalarına ağırlık veren Bill Gates, daha önce hükümetlere yapay zeka üzerine çalışan şirketlerle işbirliğine giderek 'olası riskleri kontrol altında tutma' çağrısı yapmıştı.

Gates ayrıca yapay zekanın hayat kurtarmak için kullanabileceğinin altını çizmişti. Ünlü iş insanı yapay zeka teknolojilerinin, bebek ölümlerinin sık yaşandığı az gelişmiş ülkelerdeki sağlık personellerinin performansını artıracağını ve bu yolla hiç doktor görmemiş insanlara ulaşılabileceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar