Çift rahimli kadın her ikisinde de bebek taşıyor

Çift rahimli kadın her ikisinde de bebek taşıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Nadir görülen bir anomali sonucu iki rahmi bulunan ABD'li bir kadın, her iki rahminde de bebek taşıyor. Kelsey Hatcher'ın bebekleri ayrı ayrı zamanlarda doğurma ihtimali var.

Artı Gerçek - ABD'nin Alabama eyaletinde yaşayan 32 yaşındaki Kelsey Hatcher, çift rahmi olduğunu geçen ilkbaharda, hamile olduğunu fark edince öğrendi. O tarihe kadar iki rahimli olduğunu bilmeyen iki çocuk annesi, bu kez her iki rahminde de birer bebek taşıdığı haberini aldı.

Tıpta 'uterus didelphys' diye adlandırılan çift rahimli olma durumu, kadınların sadece yüzde 0.3'ünde görülecek kadar nadir bir durum. Doktorlar, Hatcher'ın her iki rahimde de bebek taşıyacak şekilde "eş zamanlı" hamile kalmasını ise şaşkınlık verici olarak niteledi. Stanford Tıp Okulu'ndan Dr. Hayley Miller, "Her iki yumurtalığın da yaklaşık olarak aynı anda yumurtlaması hayret verici" diye konuştu.

Hatcher, NBC News ile söyleşisinde, elinin başta kendisine inanmayarak "Yalan söylüyorsun" dediğini anlattı. Şimdi Hatcher iki bebeğe, doktorlar da zorlu geçebilecek bir doğuma hazırlanıyor. Doktor Miller, geçmişte iki rahmi olan çok sayıda hasta ile ilgilendiğini ve bu vakalarda doğumun kendilerini zorlayabildiğini söyledi.

Buna göre, doğum her iki rahimde farklı zamanlarda başlayabilir ve bebekler farklı saatlerde, hatta farklı günlerde doğabilir. Hatcher’ın doktorları, çift rahimli kadınlarda sezaryen doğumun da riskli olabileceğini, zira her biri bir rahimde olmak üzere iki kesi atılması nedeniyle kan kaybının artacağını anlattı.

Amerikan basını, doğacak iki çocuğun kardeş mi yoksa çift yumurta ikisi mi sayılacağının da tartışma konusu olduğunu yazdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar