Çin, Uygur akademisyene ömür boyu hapis cezası verdi

Çin, Uygur akademisyene ömür boyu hapis cezası verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Çin'de ​​​​​​​önde gelen Uygur Türkü akademisyen Rahile Davut Çin tarafından "devlet güvenliğini tehlikeye atmak" suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkum edildi.

Artı Gerçek - Çin'de önde gelen bir Uygur akademisyen olan 57 yaşındaki Profesör Dr. Rahile Davut'un temyiz başvurusunu kaybederek, Çin tarafından "devlet güvenliğini tehlikeye atmak" suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkum edildiği açıklandı.

BBC'nin haberine göre ABD merkezli Dui Hua Vakfı, Çin hükümetinden bir kaynağın Davut'a verilen ömür boyu hapis cezasını doğruladığını söyledi. Vakıf, Rahile Davut'un cezasının 2018'de temyize gitmesinin ardından bu ay onaylandığını söyledi. Davut, 2018'de bir Sincan mahkemesinde "gizli olarak" yargılanmış, bir önceki yıl "bölücülük" suçlamasından tutuklanmıştı.

Dui Hua Vakfı İcra Direktörü John Kamm, "Profesör Rahile Davut'un mahkum edilmesi acımasız bir trajedi, Uygur halkı ve akademik özgürlüğe değer veren herkes için büyük bir kayıptır" dedi. Derhal serbest bırakılması ve ailesine güvenli bir şekilde geri dönmesi çağrısında bulundu. Kızı Akeda Pulati, annesi için her gün endişelendiğini söyledi. "Masum annemin hayatını cezaaevinde geçirmek zorunda kalacağı düşüncesi dayanılmaz bir acı veriyor. Çin, merhametini göster ve masum annemi serbest bırak," dedi.

Uygur folkloru ve gelenekleri konusunda uzman olan bir antropolog olan Davut, tutuklanmadan önce Sincan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi'nde ders veriyordu. Üniversitede 2007 yılında Etnik Azınlıklar Araştırma Merkezi'ni kurmuş ve Sincan genelinde saha çalışmaları yürütmüştü. Harvard ve Cambridge dahil olmak üzere ABD ve İngiltere'deki üniversitelerde dersler vermişti.

ABD, Çin'i Sincan'da "soykırım yapmakla" suçlayan birçok ülke arasında yer alıyor. Önde gelen insan hakları grupları Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin'i Çin, Sincan'daki Uygur nüfusuna karşı "nsanlığa karşı suç" işlemekle suçluyor.nsan hakları grupları, Çin'in son birkaç yıl içinde bir milyondan fazla Uygur'u, devletin "yeniden eğitim kampları" olarak adlandırdığı geniş bir ağda kendi iradeleri dışında alıkoyduğunu, yüz binlerce kişiyi de hapis cezasına mahkum ettiğini savunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar