Çin'de Covid eylemleri yayılıyor: 'Kahrolsun Şi Cinping'

Çin'de Covid eylemleri yayılıyor: 'Kahrolsun Şi Cinping'
Çin'in Urumçi kentinde karantina altındaki bir binada çıkan yangında 10 kişinin ölmesi sonrası başlayan Covid-19 protestoları yayılıyor. Başta Şanghay olmak üzere bir dizi kentte eylem düzenlendi. Şanghay'daki "Kahrolsun Şi Cinping" sloganı dikkat çekti.

Artı Gerçek - Çin'de Uygur Türklerinin yaşadığı Şincan vilayetinin başkenti Urumçi'de bir binada çıkan yangında 10 kişinin ölmesi sonrasında, facianın Covid-19 tedbirleri nedeniyle yaşandığını düşünenlerin eylemleri yayılıyor. Urumçi'de yüzlerce kişinin düzenlediği eylemin ardından, Çin'in finansal başkenti ve en büyük şehri olan Şanghay'da da dün nadir görülen bir protesto düzenlendi.

İsmini Urumçi'den alan bir yolda biraraya gelen protestocular, yangında ölenlerin anısına mum yaktı. Eylemciler, tepki çeken Covid önlemlerine karşı sansürü protesto etmek için boş kağıtlar taşıdı.

'Şİ CİNPİNG İSTİFA' SLOGANLARI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, "Urumçi'deki karantinayı kaldırın, Çin'in her yerindeki karantinayı kaldırın" sloganlarının yanı sıra Çin Komünist Partisi'ne ve Devlet Başkanı Şi Cinping'e istifa çağrısı yapan bir grup dikkat çekti. Görüntülerde, "Kahrolsun Şi Cinping" ve "Kahrolsun Komünist Parti" sloganları duyuluyor.

'PCR TESTİ DEĞİL ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ'

Eylemde, "PCR testi değil, özgürlük istiyoruz", "Özgürlük, özgürlük" sloganları da atıldı. Eylemi dağıtmaya çalışan polisin gözaltılar yaptığı belirtiliyor. Ancak gözaltı sayısı hakkında kesin bir bilgi yok.

ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI

The Guardian gazetesinin haberine göreyse, protestolar Şanghay'la sınırlı kalmadı. Bir dizi kentte ve üniversite kampüsünde de üç yıldır devam eden Covid önlemlerine karşı küçük çaplı protestoların düzenlendiği belirtiliyor. Doğudaki Nanjing kentinde bir üniversitede beyaz kağıtlar ile eylem yapan iki öğrenciye çok sayıda başka öğrencinin katıldığı aktarılıyor. Öğrencilerin cep telefonlarının fenerlerini açarak Çin ulusal marşının "Köle olmayı reddedenler ayağa kalksın" dizelerini söylediği belirtiliyor.

Qingdao Film Akademisi, Guangzhou kenti ve Pekin'den de eylem haberleri geldi.

Covid'le mücadelede 'sıfır vaka' politikasından geri adım atmayan ve vaka görülen yerlerde hızla sert önlemler alan Çin'deki protestolar, Urumçi'de kısmi kapanma altındaki bir bölgede çıkan yangında 10 kişinin ölmesi sonrasında patlak verdi. Sosyal medyada birçok kişi, dokuz kişinin de yaralandığı yangından Covid önlemlerini sorumlu tuttu. Binada karantina altında tutulan kişilerin evlerin terk edemediği, yetkililerin ise metal bariyerler nedeniyle yangına zamanında müdahale edemediği belirtiliyor.

Yerel hükümet ise bu iddiaları reddediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar