Çinli işçiler COVİD-19 test kiti fabrikasında polisle çatıştı

Çinli işçiler COVİD-19 test kiti fabrikasında polisle çatıştı
Çin'in Çongçing kentindeki bir Covid-19 test kiti fabrikasında dün işçilerle polis arasında çatışma yaşandı. İşçilerin işten çıkarmalara ve ücretlerinin verilmemesine karşı eylem yaptığı açıklandı.

Artı Gerçek - Ülkede tepki çeken "Sıfır vaka" politikasının terk edilmesiyle birlikte katı tedbirlerin sonlandığı, ülkedeki Covid-19 vakalarının ciddi oranda arttığı Çin'de bu kez fabrika işçileriyle polis arasında çatışma yaşandı.

Çin'in güneybatısındaki Çongçing şehrinde Zybio şirketine ait bir Covid-19 test kiti fabrikasında işçilerle polis arasında cumartesi günü işten çıkarma kararları ve maaşlarda yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklandığı belirtilen çatışmalar çıktı. BBC'nin haberine göre sosyal medya yayınlanan görüntülerden birinde yüzlerce işçi fabrikaya konuşlanan polise sandalye, plastik kasa atarken ve polisi geri çekilmeye zorlarken görüldü.

Bir diğer görüntüde ise yüzlerce işçi fabrikanın dışında toplanmış haldeyken işçilerin bazılarının "Paramızı geri verin" diye bağırdığı duyuluyor. Eylem sırasında yüzlerce test kitinin işçilerce sokağa döküldüğü de görüldü.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre fabrikada işten çıkarma kararları 6 Ocak'ta alındı. İşçilerse bunun üzerine 7 Ocak'ta eylemlerine başladı. Çin'de siyasi eylemler nadiren gerçeklese de işçilerin belirli şirketlere yönelik eylemleri zaman zaman meydana geliyor. Ülkede katı Covid-19 önlemleri 2022'nin kasım ayında başkent Pekin, Şanghay ve diğer kentlerde protesto edilmiş, Devlet Başkanı Şi Cinping karşıtı sloganların atıldığı şiddetli protestoların ardından Pekin hükümeti katı Covid-19 tedbirlerini tek etmişti.

ÇİN'DE DÜN COVID KAYNAKLI ÜÇ ÖLÜM AÇIKLANDI

Çi'nde resmi rakamlara göre ülke genelinde 8 Ocak'ta sadece üç kişi virüs nedeniyle öldü. Bir önceki gün de sadece iki ölüm açıklandı. Çinli yetkililer pandeminin başından bu yana ülkede sadece 5 bin 272 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar