Cinsel saldırı iddialarının ardından: YouTube, Russell Brand'in reklam gelirlerine erişimini engelledi

Cinsel saldırı iddialarının ardından: YouTube, Russell Brand'in reklam gelirlerine erişimini engelledi
Yayınlanma:
A+ A-
İngiliz basınında hafta sonu yayımlanan cinsel saldırı iddialarıyla gündeme gelen İngiliz komedyen Russell Brand'e bir darbe de YouTube'dan geldi. Firma, Brand'in 6 milyon takipçili kanalından elde ettiği reklam gelirlerine erişimini engelledi.

Artı Gerçek - İngiliz komedyen ve oyuncu Russell Brand'in, şöhretinin zirvesinde olduğu yedi yıllık dönemde cinsel saldırıda bulunmak ve duygusal şiddetle suçlanmasının ardından YouTube, oyuncunun kanalından elde ettiği reklam gelirlerini askıya aldığını açıkladı. ABD'li şarkıcı Katy Perry'nin eski eşi olan Brand'in, son yıllarda YouTube kanalında yaptığı yayınlarla ulaştığı 6 milyondan fazla takipçi sayesinde ortalama aylık kazancı 30 bin pound (yaklaşık 1 milyon Türk Lirası) düzeyindeydi.

Google'ın çatı şirketi Alphabet Inc'in sahibi olduğu YouTube'dan yapılan açıklamada "Bir içerik üreticisinin platform dışı davranışı kullanıcılarımıza, çalışanlarımıza veya ekosisteme zarar verirse, topluluğu korumak için harekete geçeriz" ifadeleri kullanıldı. İddiaların ardından gösterişli tarzı ve dış görünüşüyle tanınan komedyen, "Hayatımın karışık dönemlerinde yaşadığım ilişkiler kesinlikle ve her zaman rızaya dayalıydı" diye kendini savunsa da planladığı tüm gösteriler de iptal edildi.

NE OLMUŞTU?

İngiltere'de Sunday Times, Times ve Channel 4'un ortaklaşa yürüttüğü soruşturmayla ortaya atılan iddialara göre, dört kadın 2006 ve 2013 yılları arasında Brand'in cinsel saldırısına uğradıklarını beyan etmişti. Söz konusu yıllarda BBC Radio 2, Channel 4 ve yüksek profilli Hollywood filmlerinde boy gösteren Brand ise iddiaları reddederek, "ilişkilerinin her zaman rızaya dayalı olduğunu" öne sürmüştü. Londra emniyeti ise hafta sonu gündeme gelen iddiaların ardından pazartesi yaptığı açıklamada, 2003 yılında gerçekleşen bir cinsel saldırı iddiası nedeniyle ihbar aldıklarını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar