İtalyan mafya lideri Matteo Messina Denaro yüksek güvenlikli cezaevine gönderildi

İtalyan mafya lideri Matteo Messina Denaro yüksek güvenlikli cezaevine gönderildi
İtalya'da pazartesi günü yaklaşık 30 yıl kaçtıktan sonra yakalanan Sicilyalı mafya lideri Matteo Messina Denaro yüksek güvenlikli bir cezaevine gönderildi. Denaro'nun burada tecrit uygulamasına bağlı olarak tutulacağı açıklandı.

Artı Gerçek - 30 yıl kaçtıktan sonra pazartesi günü Palermo kentinde yakalanan Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın liderlerinden Matteo Messina Denaro'nun yüksek güvenlikli cezaevine gönderildiği açıklandı. İtalyan medyası ülkenin yıllarca en çok aranan ismi olan Denaro'nun Abruzzo bölgesindeki L'Aquila kenti yakınlarındaki Costarelle cezaevine gönderildiğini duyurdu.

1990'lı yıllarda açılan Costarelle cezaevinde ülkedeki en tehlikeli mahkumlar tutuluyor. Daha önce Raffaele Cutolo ve Leoluca Bagarella gibi ünlü mafya üyelerinin kaldığı cezaevinde yaklaşık 160 mahkum bulunuyor.

TECRİT EDİLECEK

Pahalı kıyafetler ve otomobiller gibi lüks ürünlere tutkunluğuyla bilinen Denaro'nun parmaklıklar ardından suç örgütleri ile iletişim kurmasını önlemek için "41 bis" adlı tecrit düzenlemesi kurallara tabi olacağı da açıklandı. Costarelle cezaevinde mahkumlar kendi küçük hücrelerinde kalıyor ve sürekli olarak güvenlik kameralarıyla izleniyor.

2023-01-18t133345z-696682385-rc20ty99r0lw-rtrmadp-3-italy-mafia.jpg
Costarelle Cezaevi (Reuters)

GIYABINDA ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Matteo Messina Denaro, Cosa Nostra’nın kanlı suikastlar, bombalı saldırılara imza attığı 1990’lı yılların baş aktörlerindendi. İtalya’nın en vahşi cinayetleri arasında sayılan bir mafya itirafçısının 12 yaşındaki oğlunun kaçırılması, 2 yıl rehin tutulması ve ardından öldürülerek asitle yok edilmesinde; mafyayla mücadele savcıları Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’ya düzenlenen suikastlarda ve bombalı saldırılardaki rolü nedeniyle ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Cosa Nostra’nın kanlı saldırılarla doğrudan devleti hedef aldığı bu katliamlar döneminin son lideri Matteo Messina Denaro’nun tutuklanmasıyla bir dönemin kapandığı görüşü hakim. Messina Denaro’nun yakalanmasıyla mafya ve mafyayla mücadele bitmese de katliamlar dönemi mafyasının elebaşları bitmiş sayılıyor.

'COSA NOSTRA'NIN TEK PATRONU DEĞİLDİ'

Palermo Savcı Yardımcısı Paolo Guido, Messina Denaro’nun tutuklanmasına kadar Cosa Nostra’nın ‘’Trapani bölge liderliğini’’ sürdürdüğünü söylemişti. Başsavcı De Lucia da, ‘’Messina Denaro Cosa Nostra’nın tek patronu değildi ama iş dünyasında ve Cosa Nostra'nın iç ilişkilerinde temel önemde bir güvence rolü oynuyordu. Onu Cosa Nostra yönetiminden uzaklaştırmak mücadeleye önemli bir katkı’’ dedi. Cosa Nostra'nın kötü ünlü eski lideri, "patronların patronu" lakaplı Salvatore Riina 20 yılı aşkın süredir firardan sonra 1993'te tutuklanmış ve 2017'de cezaevinde ölmüştü.

2023-01-17t100705z-1704230843-rc29sy95asld-rtrmadp-3-italy-mafia.jpg
Denaro'nun saklandığı son ev (Reuters)

KANSER TEDAVİSİ SÜRECEK

Matteo Messina Denaro kanser hastası ve tedavisinin L'Aquila'daki bir hastanede devam etmesi bekleniyor. Mahkemeye çıkması istendiğinde muhtemelen uçakla Sicilya'ya geri gönderilecek. Salı günü polis, Denaro'nun son birkaç aydır Andrea Bonafede takma adıyla yaşadığına inandıkları daireyi bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar