İtalya'nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro yakalandı

İtalya'nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro yakalandı
İtalya'nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro, Sicilya bölgesindeki Palermo kentinde İtalyan polisi tarafından yakalandı. 1993'ten beri kaçak olan Denaro kötü şöhretli Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın lideri olmakla suçlanıyordu.

Artı Gerçek - İtalyan haber ajansı ANSA, ülkenin en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro'nun Sicilya'nın Palermo kentinde polis tarafından yakalanarak gözaltına alındığını duyurdu. Operasyonu yapan jandarma güçlerinin özel operasyon birimi ROS’un açıklamasına göre Messina Denaro tedavi amacıyla gittiği klinikte yakalandı.

SİCİLYA MAFYASININ EN TEPESİNE ÇIKTIĞI SANILIYORDU

Meşhur Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın liderlerinden biri olmakla suçlanan "Diabolik" lakaplı Denaro, 1993'ten beri aranıyordu ve 30 yıldır polisten kaçmayı başarmıştı. Denaro'nun devlet kaynaklarında çok az fotoğrafı bulunuyordu. Denaro, 2016'da Bernardo Provenzano'nun ve 2017'de Salvatore Riina'nın ölümlerinden sonra Sicilya mafyasının en tepesine çıkan kişi olarak görülüyordu. İtalyan polisi, 2022'nin eylül ayında yaptığı açıklamada uzun zamandır kaçak olmasına rağmen Denaro'nun bölgesel kalesi olan batı Sicilya şehri Trapani çevresinde mafyaya hâlâ emirler verebildiğini söylemişti.

2023-01-16t092555z-2140078248-rc2lry95ei40-rtrmadp-3-italy-mafia.jpg
Matteo Messina Denaro gözaltında (Reuters)

GIYABINDA MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

60 yaşındaki Denaro 2002 yılında onlarca kişiyi şahsen öldürmek veya öldürülmeleri emrini vermekten suçlu bulunmuş ve gıyabında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Denaro'nun kurbanları arasında 1992'de mafyayı soruşturan savcılar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino ile itirafçı olan bir mafya üyesinin 12 yaşındaki oğlu da bulunuyordu. Denaro hakkında 1993'te Roma, Floransa ve Milano'da 10 kişinin bombalı saldırılarda öldürülmesindeki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezası istenmişti.

MELONİ: BÜYÜK BİR ZAFER

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni de Twitter hesabından yaptığı açıklamada Denaro'nın yakalanması nedeniyle İtalyan polisini kutladı. Meloni, mafya liderinin yakalanmasının devlet için "büyük bir zafer" olduğunu söyledi.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar