Dağıstan'da Kremlin'in kısmi seferberlik kararı protesto edildi: 100'den fazla gözaltı

Dağıstan'da Kremlin'in kısmi seferberlik kararı protesto edildi: 100'den fazla gözaltı
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 14:13
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa destek amacıyla ilan ettiği kısmi seferberliğe karşı özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde yüzlerce kişi eylem yaptı. 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Rusya'da  Ukrayna savaşına en az 300 bin yedek askerin yollanması anlamına gelen kısmi seferberliğe karşı eylemler sürüyor.

Hazar Denizi kıyısındaki nüfusunun çoğu Müslüman olan özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nin başkenti Mahaçkale'deki eylemlerde bağımsız Rus insan hakları örgütü OVD-İnfo'ya göre 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Polisin çoğu askere alınmak istenen erkeklerin yakınları olan kadınlardan oluşan eylemcilere sert müdahale ettiği anlar ve eylemcilerin polsilere direndiği onlarca görüntü sosyal medyada yer aldı. 

Bir videoda gözaltına alınan bir kişinin bir polise kafa attığı görüldü. Görüntüde bu sırada bir kadının polislere "Bırakın onu" diye bağırdığı duyuluyor. 

'ÇOCUKLARIMIZI NİYE ALIYORSUNUZ?'

Bir başka videoda ise bir grup kadın, askere alma kurumu önünde Rusya'nın Ukrayna'ya karşı 24 Şubat'ta başlattığı özel operasyona tepki gösterdi. Kadınlardan biri polise "Rusya başka bir ülkenin toprağında. Çocuklarımızı niye alıyorsunuz? Kim önce saldırdı? Rusya saldırmadı mı? Ukrayna'ya biz saldırdık. Savaşı durdurun!" diye bağırıyor. 

Khasavyurt ilçesine bağlı Endirey köyünde ise halk güvenlik görevlilerinin önünü otoyolda keserek tepki gösterdi. Polis, otoyolu boşaltmak için otomatik silahlarla havaya ateş açtı.

DAĞISTAN VALİSİ: HATALAR YAPILDI

Dağıstan Valisi Sergey Melikov pazar günü yaptığı açıklamada "kısmi seferberlik sırasında hatalar yapıldı" dedi.

Melikov, "Daha önce de söyledim ama tekrar edeceğim: Kısmi seferberlik Putin'in açıkladığı kriterlere kesin olarak uyarak yapılmalı." ifadelerini kullandı. 

DAĞISTAN'DAKİ ASKER ÖLÜMLERİ RUSYA GENELİNE GÖRE DAHA FAZLA

Ukrayna savaşında Dağıstan bölgesindeki asker ölümlerinin diğer bölgelere göre daha fazla olması tepki çekiyor. 

BBC'nin Rusça servisinin bir analizine göre savaşta Dağıstan bölgesinden 301 asker hayatını kaybetti. Bu rakam Moskova bölgesine göre olan asker ölümlerinin 10 katı. Gerçek ölüm rakamlarının ise açıklananlardan daha fazla olduğu tahmin ediliyor. 

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çarşamba günü yaptığı kısmi seferberlik ilanından beri ülkedeki birçok şehirde yapılan protesto gösterilerinde 2 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Sadece cumartesi günü 700'den fazla kişinin gözaltına alındığı duyurulmuştu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar