Danimarka, vizon katliamının tetiklediği krizi çözmek için sandık başına gidiyor

Danimarka, vizon katliamının tetiklediği krizi çözmek için sandık başına gidiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Danimarka'da pandemi sırasında milyonlarca vizonun itlaf edilmesiyle su yüzüne çıkan siyasi krizi nedeniyle yarın erken seçime gidiyor. 14 partinin yarışacağı genel seçimlerde 11 Kürt aday da bulunuyor.

Artı Gerçek - Danimarka, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın tetiklediği güvenlik endişelerinin ve enerji krizinin tırmandığı bir dönemde planlanandan yedi ay önce yapılacak erken genel seçimler için yarın sandık başına gidiyor. 14 partinin yarışacağı seçimlerde milletvekilliği için üç Kürt adayın da ismi öne çıkıyor.

SOSYAL DEMOKRATLAR ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDAYDI

Sosyal Demokratların liderliğindeki hükümetin merkez sol müttefiklerinden Sosyal Liberal Parti'nin, Başbakan Mette Frederiksen'in erken seçim taahhüdü vermemesi halinde güven oylaması tehdidinde bulunması erken genel seçim sürecine ivme kazandırmıştı.

Covid-19 salgınından bu yana hükümete yönelen eleştiriler de seçimlerin erkene alınmasında belirleyici etken oldu. Haziran 2019'da göreve gelen Başbakan Frederiksen liderliğindeki azınlık Sosyal Demokrat hükümeti, pandemide toplumu virüsün mutasyonundan korumak için milyonlarca sağlıklı vizonun öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle eleştirilerin odağındaydı.

SEÇİMDE KİMLER YARIŞIYOR?

179 sandalyeli Danimarka Parlamentosu'nda şu anda sağ ve sol blok arasında bölünen 17 farklı parti var. En büyük parti olan Sosyal Demokratların 48 sandalyesi bulunurken en küçük dört partinin birer sandalyesi mevcut.

14 partinin seçimlerde yarışacağı ülkede, sol partiler içinde Alternatif ve Bağımsız Yeşiller gibi yapılar öne çıkarken, Muhafazakâr Halk Partisi, Sosyal Demokratlar, Sosyal Liberal Parti ve Venstre ise en eski 4 muhafazakâr parti olarak faaliyet yürütüyor.

Mevcut Başbakan Frederiksen'in sol partilerin desteğiyle azınlık hükümetini yönettiği Danimarka'da son anketler, Sosyal Demokratların diğer sol partilerle birlikte yüzde 50 oranında desteğe sahip olduğunu gösterse de sağ kanat partilerin de benzer oy oranlarına sahip olması, olası bir sağ hükümeti gündeme getirmiş durumda.

Yaklaşık 6 milyon nüfuslu ülkede genel seçimlere katılım oranı genellikle yüzde 80'lere ulaşıyor. 11 Kürt adayın da parlamentoya girmek için yarışacağı seçimlerde, Sosyalist Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serdar Benli, Sosyal Demokratların listesinde ikinci sırada bulunan Yıldız Akdoğan ve İbrahim Benli'nin de parlamentoya girmesi bekleniyor.

'VİZON KRİZİ' ETKİLİ OLDU

Pandeminin başladığı dönemde, koronavirüsün Danimarka'nın önemli geçim kaynaklarından biri olan vizonlar arasında salgına neden olduğu ve vizonların virüsü insanlara bulaştırabildiği tespit edilmişti. Yetkililer, Kasım 2020'de ülkedeki 17 milyon vizonun tamamının itlaf edilmesine karar vermiş ve milyonlarca çiftlik hayvanı toplu mezarlara gömülmüştü.

Ancak kısa süre önce ülkenin çevre ajansının yayımladığı bir raporda bu mezarların yeraltı sularını kirletebileceği belirtildiği için mezarlar yeniden açılmış, ortaya çıkan kriz sebebiyle Tarım Bakanı Mogens Jensen istifa etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar