Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın ilhak kararını reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın ilhak kararını reddediyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rusya'nın Ukrayna'nın dört bölgesinin ilhakı ile ilgili yapılan açıklamada, Kırım referandumu hatırlatıldı ve ilhakın tanınmadığı vurgulandı.

Rusya'nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgeleri için aldığı ilhak kararına yönelik Türkiye'den de "tanımıyoruz" açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin de tanınmadığı hatırlatıldı ve "Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine verdiği güçlü desteği her vesileyle vurgulamıştır." denildi.

İlhak kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunun vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

"2014 yılında benimsediğimiz bu tutum doğrultusunda, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz .Uluslararası hukukun yerleşmiş ilkelerinin ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir. Giderek daha vahim boyutlar alan savaşın müzakereler yoluyla ulaşılacak adil bir barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz."