Dışişleri'nden Danimarka'ya Kuran tepkisi

Dışişleri'nden Danimarka'ya Kuran tepkisi
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanlığı, Danimarka'da dün Kuran ve Türk bayrağına karşı bir "saldırı" yapıldığını açıkladı. Yazılı açıklamada ayrıntıları belirtilmeyen "saldırının" en güçlü şekilde kınandığı duyuruldu.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Danimarka'da dün akşamüstü kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e ve şanlı bayrağımıza karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Nefret suçu teşkil eden bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada "Ramazan ayında gerçekleştirilen bu eylem, İslam düşmanlığı, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının Avrupa'da her geçen gün daha da endişe verici seviyelere ulaştığını ve geçmişten ders alınmadığını bir kez daha açıkça göstermiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Türkiye'nin bu eylemi en güçlü şekilde kınadığının ve protesto ettiğinin Danimarka makamlarına bildirildiği ve ilgili makamları, söz konusu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve toplumsal huzuru, barış içinde bir arada yaşama kültürünü hedef alan bu tür provokasyonların önlenmesi amacıyla somut tedbirler almaya çağrıldığı" belirtildi.

Dışişleri açıklamasında 24 Mart'ta Kuran ve Türk bayrağına yapıldığı belirtilen saldırının ayrıntılarına yer vermedi. Danimarka'da aşırı sağcı Sıkı Yön partisi lideri, İsveç-Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan son olarak 21 Mart'ta Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakmıştı. Aynı eylemi yapmak için İngiltere'ye gideceğini duyuran Paludan'a İngiliz makamları giriş izni vermemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar