Tecavüzle suçlanan Donald Trump kendisine açılan iftira davasında ifade verdi

Tecavüzle suçlanan Donald Trump kendisine açılan iftira davasında ifade verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Donald Trump kendisini 1990'lı yıllarda tecavüzle suçlayan gazeteci E. Jean Carroll'ın açtığı iftira davasında yeminli ifade verdi. Trump tecavüz iddiasını reddetmeyi sürdürdü, avukatları suçlamanın "siyasi dalavere" olduğunu savundu.

Artı Gerçek - ABD'nin eski Cumhuriyetçi Başkanı Donald Trump, New Yorklu gazeteci-yazar E. Jean Carroll'ın açtığı iftira davasında yeminli ifade verdi.

2019’da yaşadıklarını ilk kez kamuoyu ile paylaşan E. Jean Carroll 1990'ların ortasında bir mağazanın soyunma odasında Trump'ın kendisine tecavüz ettiğini öne sürmüştü.

Trump'ın suçlamaları reddetmesi üzerine Carroll'un açtığı iftira davasında Trump yeminli ifade verdi.

Carroll’u temsil eden Kaplan Hecker & Fink adlı hukuk firmasının sözcüsü, "Müvekkilimiz E. Jean Carroll adına bugün Donald Trump'ın ifadesini alabildiğimiz için mutluyuz. Daha fazla yorum yapamıyoruz” dedi.

Diğer taraftan Trump'ın hukuk ekibi, henüz başkan olduğu dönemde açılan davadaki ifadesini ertelemek için yıllarca çalıştı. Geçen hafta bir federal yargıç, Trump'ın başka bir erteleme talebini reddetmişti.

TRUMP'IN AVUKATI: SİYASİ DALAVERE

Carroll'ın tecavüz iddiasının "aldatmaca ve yalan" olduğunu savunan Trump geçen hafta, yeminli ifadeye çağrıldıktan sonra ABD’nin hukuk sistemini "rezalet” olarak nitelendirmiş, “Şimdi tek yapmam gereken, adımı ondan ve avukatının bana yönelik sahte saldırılarından temizlemek için yıllarca daha fazla yasal saçmalıktan geçmek. Bu ancak Trump'ın başına gelebilir!” demişti.

Trump'ın avukatlarından Alina Habba da yeminli ifadeyi doğruladığı açıklamasında "Baştan beri söylediğimiz gibi, müvekkilim bugün yanlış anlaşılmaları gidermekten memnun oldu. Bu dava, Donald Trump'a karşı uzun cadı avları listesindeki diğerleri gibi siyasi bir dalavereden başka bir şey değil" dedi.

TRUMP, 'TİPİM DEĞİL' DEMİŞTİ

Eski bir Elle dergisi yazarı olan 78 yaşındaki Carrroll, 2019 yılında Trump'ın kendisine 1990'ların ortasında bir mağazanın soyunma odasında tecavüz ettiğini öne sürmüş, o dönem hala başkan olan Trump'ın iddiayı reddetmesi üzerine beş ay sonra iftira davası açmıştı.

Trump o dönem suçlamaları reddederken "Bu kadını tanımıyorum, kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. O benim tipim değil" ifadelerini kullanmıştı. Trump ayrıca Carroll'ın yeni kitabının satışını artırmak için bu suçlamayı yaptığını ileri sürmüştü.

Trump'ın ifadesi sırasında söylediği herhangi bir şey, potansiyel olarak yaklaşan bir hukuk davasında kanıt olarak kullanılabilir.

New York milletvekilleri kısa süre önce cinsel şiddete maruz kalanlara, saldırganlarını eski saldırılar nedeniyle dava etmeleri için bir yıllık bir süre verdi. Carroll'ın avukatı mahkemeye, kasım ayı sonlarında bu iznin yürürlüğe girmesinin ardından Trump'a karşı böyle bir dava açmayı planladığını da söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar