DSÖ uyardı: Avrupa'da yeni Covid-19 dalgası kapıda

DSÖ uyardı: Avrupa'da yeni Covid-19 dalgası kapıda
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, ortak bir açıklamayla Avrupa'da yeni bir Covid-19 dalgasına karşı uyarıda bulundu. Açıklamada, en etkin mücadele yönteminin hâlâ aşılama olduğu vurgulandı.

Artı Gerçek - Avrupa yeni bir Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi (EDCD), ortak bir açıklama yayımlayarak Covid-19 vakalrının Avrupa'da yeniden tırmanışa geçtiğini duyurdu.

'PANDEMİNİN SONA ERMEDİĞİ AÇIK'

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge ve ECDC Başkanı Andrea Ammon "Her ne kadar bir yıl önce bulunduğumuz durumda olmasak da, Covid-19 pandemisinin sona ermediği açık" uyarısında bulunurken, yeni bir dalganın risk grubundaki insanlar için tehdit oluşturabileceğini ekledi.

'MİLYONLARCA İNSAN HÂLÂ AŞISIZ'

Yeni bir dalganın ulusal sağlık sistemleri üzerinde yaratacağı baskının önlenebilmesi için ortak kamu sağlığı tedbirleriyle birlikte aşılamanın önemine değinilen açıklamada "Avrupa genelinde milyonlarca insanın hâlâ aşısız" olduğu vurgulandı; Covid-19'a karşı yüksek risk grubunda bulunan bu kişilerin aynı zamanda bir grip salgınından da etkilenme riski altında olduğunun altı çizildi.

HASTANEYE YATANLARIN SAYISI ARTIYOR

DSÖ'nün bölgeye ilişkin verileri Avrupa'da ekim ayı başında Covid-19 vakalarında bir önceki haftaya göre yüzde 8'lik bir artış görüldüğüne işaret ediyor. Bu sayı AB'de yaklaşık bir buçuk milyon yeni vaka anlamına geliyor. AB ülkeleri ve İngiltere'de Covid-19 dolayısıyla hastaneye yatanların sayısında da artış görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada sağlık çalışanları, 60 yaş üstü kişiler, hamile kadınlar ve kronik rahatsızlığı olanların mutlaka aşı olması veya hatırlatma dozu yaptırması gerektiği vurgulandı.

Sonbahar aylarında beklenen dalga için Almanya yaz aylarında yeni önlemler açıklamıştı. Merkezi hükümet, eyalet yönetimlerine 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere halka açık kapalı mekânlarda maske takma zorunluluğu başta olmak üzere bir dizi yeni önlem almaları için yetki tanımıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar