Dubai sular altında kaldı: Son 75 yılın en şiddetli yağışı

Son 75 yılın en şiddetli yağışını yaşayan BAE'nin Abu Dabi ve Dubai kentlerinde su baskınları yaşandı. Sele dönüşen yağışlarda bir kişinin öldüğü belirtildi. Sel felaketi yaşanan Umman'da da en az 18 kişinin öldüğü açıklandı.

Artı Gerçek - Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde ve Umman'da etkili olan sağanak yağış hayatı zorlaştırdı. Umman'daki selde en az 18 kişinin öldüğü belirtilirken, sağanak yağış nedeniyle devlet daireleri ve okulların kapalı olduğu BAE'deki selde de bir kişinin öldüğü belirtildi.

Reuters'da yer alan bilgiye göre dün (16 Nisan) BAE'yi vuran sağanak elektrik kesintilerine yol açtı. Dubai Havaalanı sular altında kaldı, uçuşlarda büyük aksamalar yaşandı.

SEFERLER ASKIYA ALINDI

Emirates Hava Yolları, Dubai çıkışlı seferlerini 18 Nisan gece yarısına kadar askıya aldığını duyurdu.

BAE resmi ajansı WAM'da yer alan habere göre, Dubai'deki havalimanları, aşırı zorunlu haller dışında yolculardan havalimanına gitmemelerini istedi.

BAE hükümet resmi hesabından yapılan açıklamada "Ulusal Meteoroloji Merkezi, BAE'nin son 75 yılın en büyük yağış miktarına tanık olduğunu ve Al Ain'deki Khatm al-Shakla bölgesinin 24 saatten kısa bir süre içinde 254,8 mm yağış aldığını duyurdu. Böylece ülke, iklim tarihinde kaydedilen istisnai bir olaya tanıklık etti" denildi.

Bu, 1949'dan bu yana 24 saatlik süredeki en büyük rakamdı.

SELDE MAHSUR KALAN KEDİ KURTARILDI

Dubai'deki şiddetli yağış sonucu oluşan su birikintisinde mahsur kalan kedi Dubai polisi tarafından kurtarıldı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.

Umman'da ise şiddetli yağışlar nedeniyle Muskat, Musendem, El-Bureymi, Ez-Zahira, Dahiliyye ve El-Batine başta olmak üzere birçok bölge sular altında kaldı.Pazar gününden itibaren sel sularında mahsur kalan 1500 kişinin kurtarıldığı belirtildi. 5 ilde kamu ve özel sektörde çalışanlara izin verildi, birçok ilde de uzaktan eğitime geçildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar