Dünya basını ‘elçi krizi’nde Erdoğan’ın geri adım attığını düşünüyor

Dünya basını ‘elçi krizi’nde Erdoğan’ın geri adım attığını düşünüyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2021 15:09
A+ A-
Erdoğan'ın 10 Büyükelçiyi 'istenmeyen kişi' ilan ederek gönderileceğini açıklamasının ardından bugün yapmaktan vazgeçmesi dünya basınında geri adım attı olarak yorumlandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Eskişehir'de yapmış olduğu konuşmada, Osman Kavala'nın AİHM kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısında bulunan büyükelçiler hakkında, "Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, 'Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz.' dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" ifadelerini kullandı.

10 Büyükelçiliğin bugün yaptığı açıklama için Erdoğan, "Aynı büyükelçilikler tarafından yapılan yeni açıklamayla yargımıza ve ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bu büyükelçilerin artık Türkiye'nin egemenlik hakları konusundaki beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz" diye konuştu.

Dünya basınında bu açıklama erdoğanın "geri adım attı olarak yormnlandı. Kronos'da yer alan habere göre;

Alman Deutsche Welle kanalı İngilizce bülteninde haberi  "Erdoğan, Batılı diplomatları sınır dışı etme tehdidinden geri adım attı." başlığıyla vererek şu yorumu yaptı: "10 Batılı diplomatı bir sivil toplum liderine verdikleri destek nedeniyle "istenmeyen kişi" ilan eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan fikrini değiştirmiş gözüküyor."

Avrupa merkezli Euronews kanalı ise İngilizce bülteninde haberi " Türkiye, Avrupa büyükelçilerini sınır dışı etme tehdidinden geri adım attı" başlığıyla vererek "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, yedisi Avrupa’dan olmak üzere 10 yabancı büyükelçiyi tutuklu bir hayırseverin serbest bırakılmasını destekledikleri için sınır dışı etme tehdidinden geri adım attı." dedi.

Fransız France 24 kanalı ise haberi "Erdoğan büyükelçileri sınırdışı etme tehdidinden U-dönüşü yaptı" başlığıyla vererek "Erdoğan hapisteki bir sivil toplum liderine ortak destek açıklamaları üzerine 10 Batılı elçiyi sınır dışı etme tehdidinden geri adım attı." dedi.

Amerikan Bloomberg haber kanalı ise "Erdoğan büyükelçi sınırdışı etme kararını yumuşattı, Türkiye gerginliği bitiriyor" başlığıyla duyurduğu haberde "Erdoğan Pazartesi günü, Türk Lirasını sarsan ve Türkiye’nin ABD de dâhil olmak üzere önemli Batılı ortaklarla olan ilişkilerini çöküşün eşiğine getirecek olan diplomatik anlaşmazlığın tansiyonunu düşüreceği işaretini verdi" yorumunu yaptı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar