Dünya Basınından Özetler - 08 Şubat 2017

Dünya Basınından Özetler - 08 Şubat 2017
Almanya – DIE ZEIT "Kacinski’li bir söz üzerine": Başbakan Angela Merkel, Polonya ziyaretinde kamuoyunu yargının ve basının bağımsızlığı konusunda...

Almanya – DIE ZEIT

"Kacinski’li bir söz üzerine": Başbakan Angela Merkel, Polonya ziyaretinde kamuoyunu yargının ve basının bağımsızlığı konusunda kullandı. Polonya’da iktidar partisi olan PİS Başkanı Jaroslaw Kacinski ile Merkel başbaşa görüştü. Merkel, bir hafta önceki Malta zirvesinde olduğu gibi farklı tempolarda yürüyen bir Avrupa lehine konuştu. Merkel, protokol gereği önce başbakan ve devlet başkanıyla görüşse de, en önemli görüşmesini Kacinski ile yaptı.

http://www.zeit.de/politik/ausland/2017-02/angela-merkel-polen-besuch-jaroslaw-kaczynski

Almanya – FAZ

"Gabriel tutuklu Kürt parti başkanını davet etti’’: Yeni dışişleri bakanı Sigmar Gabriel, tutuklu HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı Berlin’de 12-13 Mart’ta yapılacak olan dünya sosyalist ve sosyal demokrat partilerinden oluşan "İlerici İttifak" kongresine davet etti. Halen SPD Başkanı ve şu anda da dışişleri bakanı olan Gabriel’in bu daveti Türk-Alman ilişklerinde yeni gerilimlere yol açabilir. HDP Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy bu davete yazılı teşekkür etti, Demirtaş’a vekaleten bir heyetle kongreye katılacağını ve Demirtaş’ın bir mektubunu kongreye sunacaklarını bildirdi.

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/signal-gegen-erdogan-gabriel-laedt-inhaftierten-kurden-parteichef-ein-14866748.html

Almanya – SZ

"Van der Leyen Litvanya’da güçlü bir NATO sözü verdi": Şimdiye kadar 130 Alman, 100 Belçikalı ve 17 Hollanda askerinden oluşan Litvanya’daki NATO birliğindeki sayı giderek artarak Haziran’da operasyona hazır hale gelecek. Toplam 1.000 askerden oluşacak olan askeri birliğin 450’si Alman olacak. Bu nedenle Almanya Savunma Bakanı Van der Leyen Litvanya’ya giderek Devlet Başkanı Dalia Grybauskkaite ile orada bulunan askerleri selamladı. 70 yıldan fazla bir zaman sonra Litvanya’da Alman panzerlerinin yeniden görülmesi tuhaf bir duygu yarattı.

http://www.sueddeutsche.de/politik/nato-von-der-leyen-besucht-bundeswehr-in-litauen-1.3368049

Almanya – JUNGE WELT

"Sığınmacılar polis şiddetini ve devletin keyfiliğini protesto ediyor": Hamburg St. Georg semtinde 1 Şubat’ta bir siyahinin polise bıçakla saldırdığı ve polisin de onu bacağından vurduğu iddia edildi. Ancak vurulan siyahi kaldırımda çeyrek saat bekletildi. Ambulans geç geldi. Sözkonusu kişi şu an hastanede bilinci kapalı olarak yatıyor. Savcılık bu sığınmacı hakkında polise mukavemetten dava açıp tutuklama istedi. Yaralı bir kimseye yardım etmekte ihmal suçundan kimseye dava açılmadı. "Hamburg’taki Lampedusa" adlı sığınmacı grubu bugün şehir merkezinde polis şiddetine karşı "siyah hayatlar değerlidir" sloganıyla bir gösteri yapacak.

https://www.jungewelt.de/2017/02-08/001.php

İsviçre – NZZ

"Olağanüstü Hal Kararnamesi’yle kitlesel işten çıkarmalara devam": Türkiye’de baskılar sürüyor. Dün gece çıkarılan bir kararnameyle 4.464 devlet memurunun işine son verildi. En fazla kıyım Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşandı. Bunların çoğu öğretmen. Ayrıca üniversitelerde görevli 330 akademisyenin de işlerine son verildi. Kitlesel işten atmalar polis ve jandarma, TRT, Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı’nda da yapıldı.

https://www.nzz.ch/international/repression-in-der-tuerkei-weitere-massenentlassungen-per-notstandsdekret-ld.144263

Britanya – INDEPENDENT

"Romanya Devlet Başkanı kitlesel protestolar ortasında ‘krizdeyiz’ dedi": Romanya Devlet Başkanı Klaus Johannis, parlamentoda yaptığı konuşmada açıkladı. Romanyalıların çoğunluğu ülkenin doğru yolda olduğuna inanmıyor. Romanya’nın geceleri gizlice değil gün ışığında kendisini yöneten şeffaf bir hükümete ihtiyacı var. Devlet Başkanı bu sözleriyle geçen hafta bazı yolsuzluk biçimlerini suç olmaktan çıkaran olağanüstü kararnameyi hedef aldı. Devlet Başkanı, hükümetteki Sosyal Demokrat Parti’yi kitlesel protestolardan ders alarak yönetmeye devam etmesini istedi.

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/romania-protests-latest-corruption-crisis-president-klaus-iohannis-a7568036.html

Britanya – THE GUARDIAN

"Putin aile içi şiddeti suç olmaktan çıkaran yasa değişikliğini onayladı": Rusya Parlamentosu’nun iki meclisinden geçen ancak yoğun eleştirilere neden olan yasa değişikliği Putin tarafından imzalandı. Eleştirmenler, her 40 dakikada bir kadının aile içi şiddet nedeniyle öldüğü bir ülkede bu yasa değişkliğinin yanlış mesaj verdiğini ileri sürüyor. Bundan böyle kadınlar veya çocuklar, kemik kırılması değil ama kanamayla sonuçlanacak şiddete maruz kalmaları halinde, failler 15 günlük bir hapis veya para cezasıyla cezalandırılacak Daha önce aynı suçun cezası iki yıldı.

https://www.theguardian.com/world/2017/feb/07/putin-approves-change-to-law-decriminalising-domestic-violence

Britanya – THE TIMES

"Manyetik beyin terapisi Alzheimer hastalarında kötüleşmeyi yavaşlatabilir": Yeni tür bir manyetik beyin çalıştırma terapisi Alzheimer hastalığının tedavisinde mevcut ilaçlardan daha fazla etkili. Altı haftalık bir terapiden geçen hastaların dörtte üçünde semptomların stabilize veya iyileşmekte olduğu görüldü. Bazılarının da iki yılda daha da iyi oldukları gözlendi. Bu alanda Avrupa’nın ilk kliniği Londra’da açıldı ve ilk hastasını da pazartesi günü kabul etti. Geçen üç ay boyunca sözkonusu teknikler Chester, Manchester ve Berkshire’da uygulandı.

http://www.thetimes.co.uk/edition/news/magnetic-brain-training-can-slow-decline-in-alzheimers-patients-p9qhgpq36

ABD – TIME

"Ayetullah Hameney, Amerika’nın gerçek yüzünü gösterdiği için Trump’a teşekkür etti": İran Lideri Hamaney, Trump’ın kampanyası ve başkanlığının, İran’ın ABD yönetim sisteminde siyasi, ekonomik, ahlaki ve sosyal bir yolsuzluk olduğuna ilişkin görüşünü doğruladığını söyledi.

http://time.com/4662325/ayatullah-khamenei-president-donald-trump-iran/

Öne Çıkanlar