Dünya yanıyor: Aşırı sıcak yüzlerce kişiyi öldürdü, milyonlar kavruluyor

Dünya yanıyor: Aşırı sıcak yüzlerce kişiyi öldürdü, milyonlar kavruluyor
İklim krizinin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca kişi daha haziran ayından aşırı sıcaklara maruz kaldı. Suudi Arabistan'daki hacı ölümlerinin sayısı artarken, İtalya'da sekiz kentte alarm verildi. ABD'nin doğusu da 'sıcak kubbesi'nin etkisinin altında.

Artı Gerçek - 21 Haziran ile resmen yaz mevsimine giren Kuzey Yarımküre'de, iklim krizinin derinleşmesiyle birlikte şimdiden yüzlerce kişi aşırı sıcaklar nedeniyle öldü. 2024 yılının 2 bin yıldır bilinen en sıcak yaz olması beklenirken, beş kıtada milyonlarca kişi sıcak hava dalgasının etkisi altında.

YÜZLERCE HACI ÖLDÜ

Yaklaşık 2 milyon kişinin hac için gittiği Suudi Arabistan'da hava sıcaklıklarının 51 derecenin üzerine çıkması sonrasında 1000'in üzerinde hacı ve hacı adayı öldü.

'MISIR'DAN 530 HACI SICAĞA DAYANAMADI'

En çok kaybı Mısırlı kafilelerin verdiği belirtilirken, Kahire yönetiminin özel bir kriz masası kurduğu açıklandı. Reuters'a konuşan Mısırlı güvenlik kaynakları, en az 530 Mısırlı hacının öldüğünü, 40 kişinin kayıp olduğunu söyledi.

'ÖLEN HACILARIN HAC VİZESİ YOKTU, ÇADIRLARA ALINMADILAR'

Mısır'ın resmi hac heyetinde yer alan bir doktor, ölenlerin büyük çoğunluğunun resmi hac vizesine sahip olmadığını ve bu nedenle çadırlara giremediklerini söyledi. Görgü tanıkları da bu kişilerin Arafat Dağı'na tırmanış sırasında, güneşin altında ve sokakta yatmak zorunda kaldığını anlattı.

VİZESİZ HAC ŞİRKETLERİNE SORUŞTURMA AÇILACAK

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin kabinesinden yapılan açıklamada, kaydı olmayan hacı adaylarını Suudi Arabistan'a götüren şirketlere soruşturma açılacağı ve ceza verileceği belirtildi.

ERBİL: 19 HACI ADAYI ÖLDÜ, SADECE BİRİNİN RESMİ VİZESİ VARDI

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) de, 19 hacı adayının Suudi Arabistan'da öldüğünü duyurdu. Rudaw'a konuşan bir yetkili, bu kişilerin sadece birinin resmi hac vizesinin bulunduğunu, diğer 18'inin turist vizesi ile Suudi Arabistan'a gittiğini söyledi.

İTALYA'DA SEKİZ KENTTE KIRMIZI ALARM

Avrupa'da ve Akdeniz ülkelerinde de, sıcak hava dalgası nedeniyle bir dizi önlem devreye sokuldu.

İtalya'nın orta ve güney kesimlerinde aşırı sıcak hava dalgası etkili olurken, bazı kentlerde kırmızı alarm verildi. Afrika üzerinden gelen Minos antisiklonunun etkili olduğu ve hava sıcaklıklarını 40 derecenin üzerine çıkardığı belirtildi. Hava sıcaklıklarında risk seviyesini dört renk kategorisinde belirleyen Sağlık Bakanlığı, en yüksek risk anlamına gelen kırmızı kategoriye dün için aralarında başkent Roma'nın da bulunduğu 15 şehri aldı. Bugün için de Roma, Ancona, Campobasso, Frosinone, Latina, Palermo, Rieti ve Perugia olmak üzere sekiz kentte kırmızı alarm verildi.

SIRBİSTAN'DA KIRMIZI ALARM, KARADAĞ'DA 'GÖLGEDE KALIN' ÇAĞRISI

Kuzey Afrika'dan gelen sıcak rüzgarın etkilediği Sırbistan'da da hava sıcaklıkları 40 dereceye yaklaşırken, kırmızı alarm verilerek sokağa çıkılmaması çağrısı yapıldı. Başkent Belgrad'da onlarca kişinin kalp ve kronik hastalık şikayetleriyle hastaneye gittiği belirtildi.

Komşu Karadağ'da da binlerce turist kendilerini plajlara atarken, öğleden sonra geç saatlere kadar gölgede kalınması çağrısı yapıldı.

Aşırı sıcaklar, Portekiz, Yunanistan ve Cezayir kıyılarında orman yangınlarına da sebep oldu.

ABD'DE 'SICAK KUBBESİ'

İklim krizi kaynaklı aşırı sıcak hava dalgaları, ABD'de de etkili. Ülkenin doğusu, güçlü bir yüksek basınç sisteminin sıcak havayı belirli bir bölgenin üzerinde hapsettiği, serin havanın girişini önleyerek ısının yüksek kalmasına sebep olduğu, 'sıcak kubbesi' adı verilen hava olayının etkisi altında.

New York kentinde bu nedenle kütüphanelerde, huzurevlerinde ve başka tesislerde "serinleme merkezleri" kuruldu. Kentte okullar açık kalsa da, bazı banliyölerde öğrenciler eve erken gönderildi.

NEW MEXICO'DAKİ YANGINDA İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Hava sıcaklıklarının 45.5 dereceye yükseldiği Arizona eyaletinde aşırı sıcak uyarısı yapılırken, New Mexico eyaletinde çıkan yangınlarda iki kişi öldü. 500 ev de hasar gördü.

Federal hükümetten yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 100 milyon Amerikalı aşırı sıcak havaya maruz kaldı. New England'daki sıcak hava dalgasının bugün hafiflemesinin beklendiği ama New York çevresinde hafta sonuna kadar bir düzelme beklenmediği belirtildi.

MEKSİKA'DA ALTI AYDA 155 KİŞİ ÖLDÜ, BARAJLAR ALARM VERİYOR

Meksika'da da yılbaşından bu yana etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle ölümler artıyor. Veracruz, Tabasco, Tamaulipas, Nuevo Leon ve San Luis Potosi eyaletlerinde hava sıcaklıkları 45 dereceyi aştı. Çoğunluğu Veracruz'da olmak üzere ülke genelinde 2024'ün başından bu yana 155 kişi aşırı sıcak hava nedeniyle öldüğü açıklandı. Buna göre, sadece 13-18 Haziran arasında 30 kişi yüksek sıcaklıklara bağlı olarak öldü. Yaklaşık 2 bin 567 kişi güneş çarpması nedeniyle hastanelere başvururken, kavurucu sıcakların 5 Ekim'e kadar devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan, bazı eyaletlerde buharlaşma oranının hızla artması nedeniyle barajlardaki su miktarı kritik seviyelere düştü. Ulusal Meteoroloji Servisi, 9 Haziran'da ülke genelinde yeni sıcak hava dalgasının etkili olacağını duyurmuş, kronik hastaların zorunlu olmadıkça belirli saatlerde dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulunmuştu.

HİNDİSTAN YANIYOR: YENİ DELHİ'DE GECE REKORU KIRILDI

Yaz mevsimini mart-mayıs ayları arasında yaşayan, bu tarihten sonra muson yağmurlarıyla serinlemesi gereken Hindistan'da da hava sıcaklıkları normalin dışında kalmaya devam ediyor. İklim krizi nedeniyle ortalama gece sıcaklıklarının gündüze kıyasla daha hızlı arttığı bilimsel olarak kanıtlanmışken, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de çarşamba günü gece saat 01:00'de 35.2 derece ile son 55 yılın rekoru kırıldı.

Hindistan Meteoroloji Hizmetleri'nin açıklamasına göre, Yeni Delhi'de 14 Mayıs'tan bu yana (38 gündür) hava sıcaklıkları 40 derece civarında seyrediyor. Sağlık yetkilileri, 1 Mart-18 Haziran arasında sıcaklar nedeniyle en az 110 kişinin öldüğünü, 40 binden fazla sıcak çarpması vakasının yaşandığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar