ECOWAS, Nijer'deki darbecilerin üç yıllık geçiş planını reddetti

ECOWAS, Nijer'deki darbecilerin üç yıllık geçiş planını reddetti
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, Nijer'deki geçiş hükümeti planını reddederek, askeri yönetime en kısa sürede iktidarı devretme çağrısını yineledi. Topluluk, ordunun toprak bütünlüğü gibi asli sorumluluklarına odaklanması çağrısı da yaptı.

Artı Gerçek - Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer'de 26 Temmuz'da yönetime el koyan askeri cuntanın üç yıllık geçiş hükümeti planını reddetti.

ECOWAS'ın Siyasi İşler, Barış ve Güvenlikten Sorumlu Komiseri Abdel-Fatau Musah, BBC'ye verdiği röportajda, Nijer'de Vatanı Koruma Ulusal Konseyi'nin (CNSP) lideri Abdurrahmane Tchiani'nin önerisinin diyalog ve diplomasi için sadece "bir sis perdesi" olduğunu belirtti. Musah, "ECOWAS bölgede yeniden uzun süreli bir geçişi kabul etmiyor. Sadece mümkün olan en kısa sürede (iktidarı) devretmeye hazır olmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı. Musah, askerin, yönetimi sivillere ne kadar erken geri verirse ve Nijer'in toprak bütünlüğünü savunmak gibi asli sorumluluklarına odaklanırsa o kadar iyi olacağını ifade etti.

NİJER'DEKİ DARBE

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz'da CNSP'nin başına geçmişti. CNSP, 7 Ağustos'ta Lamine Zeine'yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos'ta da asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı. Tchiani, 19 Ağustos'ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, sivil yönetime geçişin en fazla üç yıl içinde tamamlanacağını duyurmuştu.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar