ELN ve Kolombiya hükümeti karşılıklı ateşkeste anlaştı

ELN ve Kolombiya hükümeti karşılıklı ateşkeste anlaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Kolombiya hükümeti ile silahlı grup ELN arasında 6 aylık geçici ateşkes imzalandı. Taraflar arasındaki karşılıklı ateşkes anlaşması 3 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak

Artı Gerçek - Kolombiya hükümeti ile silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Küba'da başlayan üçüncü tur müzakereler, 6 aylık geçici ateşkes anlaşmasının imzalanmasıyla sona erdi. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, yaptığı açıklamada, müzakerelerin ardından 6 aylık ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı. Rodriguez, taraflar arasında sağlanan 180 günlük geçici ateşkesin 3 Ağustos'tan itibaren uygulanacağını duyurdu.

Başkent Havana'da 2 Mayıs'ta başlayan üçüncü tur barış müzakerelerinin final aşamasına Kolomibya Devlet başkanı Gustavo Petro da katıldı. ELN'nin kendilerine ulusal bir ateşkes yapılması önerisinde bulunduğunu belirten Petro "Mayıs 2025'te ELN ile devlet arasında on yıllardır süren savaş tamamen sona erecek" ifadesini kullandı.

DÖRDÜNCÜ TUR BARIŞ GÖRÜŞMELERİ 14 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK

Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez ayrıca barış görüşmelerinin dördüncü turunun da Venezuela'da 14 Ağustos ile 4 Eylül arasında gerçekleşeceğini söyledi. ELN heyeti baş müzakerecisi Pablo Beltran, müzakere sürecine katkıları için Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel'e teşekkür ederek, "Bu ateşkesin insani bir amacı var, Kolombiya'da toplumunun barışın inşasına katılımı için çatışmanın şiddetinin azaltılması gerekir" ifadesini kullandı.

ELN'nin üst düzey liderlerinden Antonio Garcia da Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya teşekkür ederek, "Bugün çok özel bir gün, Kolombiya halkına duyduğunuz güven için size son derece minnettarım" diye konuştu.

Barış Yüksek Komiseri Danilo Rueda da tarih bir kararın hayata geçtiğini vurgulayarak, "Bütün bu kararlar, kademeli ve yapıcı şekilde uygulanacaktır. Yaşam ve özgürlük meseleleri kararların merkezindedir. ELN, toplumun sürece katılımı hususunda hiç bu kadar yakın davranmamıştı" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Venezuela'nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas'ta bir araya gelen taraflar, 2019'da askıya alınan barış görüşmelerini 22 Kasım 2022'de yeniden başlatmıştı. Norveç ve Venezuela gözlemcilerinin de hazır bulunduğu görüşmeye, Kolombiya hükümeti adına Otty Patino, ELN heyetine ise Pablo Beltran liderlik ediyordu. İlk tur görüşmelerinde 13 Aralık 2022'de ateşkese varılamamış ancak bazı bölgelerde insani yardım ve hapisteki ELN militanlarının şartlarını iyileştirme kararı alınmıştı. Meksika'da 14 Şubat'ta başlayan ikinci tur barış görüşmeleri ise "ELN'nin siyasi statüsünün" tanınmasıyla tamamlanmıştı.

Kolombiya'da devlet başkanı seçimini kazanan ve 7 Ağustos 2022'de görevi devralan sol görüşlü, eski M-19 gerillası Gustavo Petro, iktidara geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması'nı uygulamaya ve ELN ile barış görüşmeleri yapmaya söz vermişti. Müzakereler, örgütün 2019'da bir polis okuluna düzenlediği ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı. Kolombiya'da yaklaşık 60 yıldır hükümetle ile silahlı örgütler arasındaki çatışmalar yaklaşık 450 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar