Kolombiya'da ELN ile hükümet arasındaki barış müzakerelerinde ilk uzlaşı

Kolombiya'da ELN ile hükümet arasındaki barış müzakerelerinde ilk uzlaşı
Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, gerilla örgütü ELN ile yeniden başlatılan görüşmelerde "yerinden olan yerli halkların geri dönüşü" için uzlaştıklarını açıkladı. Buna göre, savaş nedeniyle evlerini terk edenlere güvenli dönüş garantisi verilecek.

Artı Gerçek - Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da barış müzakereleri için yeniden masaya oturan hükümet ile Marksist gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasındaki görüşmelerden ilk uzlaşı çıktı. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, 60 yıllık savaşa son vermek için yürütülen görüşmelerde, çatışmalar nedeniyle yerinden olan yerli halkların geri dönüşü için uzlaştıklarını söyledi.

Kendisi de 1990'da silah bırakarak yasal siyasete geçmiş eski M-19'un (19 Nisan Hareketi) eski gerillalarından biri olan Petro, uzlaşıyı Batı Antioquia'ya yaptığı ziyarette açıkladı. Petro, tarafların, ihtilaf nedeniyle yerinden olan yerli halklara topraklarına güvenli şekilde dönüş garantisi verilmesi konusunda anlaştığını açıkladı.

Kolombiya'nın ilk solcu devlet başkanı olan Petro, toplumsal adaletsizliğe son vermenin yanı sıra ülkeye "topyekûn barış getirme" vaadiyle ağustos ayında iktidara gelmişti. Petro, hem Kolombiya Devrimci Silahlı Örgütü (FARC) ile 40 yıllık savaşa son veren 2016 tarihli barış anlaşmasının maddelerinin tam olarak uygulanması, hem de hâlâ yaklaşık 2 bin 400 üyesi bulunan ELN ile barış ilan etme vaadinde bulunmuştu.

Kolombiya'daki iç savaşın aktif olan son tarafı ELN ile barış görüşmeleriyse, eski devlet başkanlarından Juan Manuel Santos'un döneminde, 2017'de başlatılmıştı. Ancak sertlik yanlısı tavrıyla tanınan Ivan Duque'nin başkanlığı sırasında anlaşmazlık tırmanmış, silah bırakmayı reddeden ELN'nin bir polis okulu saldırısında 22 öğrencinin ölmesi sonrasında müzakereler 2019'da askıya alınmıştı.

Görüşmeler geçen ay, Petro'nun seçilmesinden sonra üç yıl sonra yeniden başlatılmıştı. Şu an için Venezuela'nın başkenti Caracas'da yürütülen müzakarelerin sonraki turlarının, diğer garantör ülkeler olan Küba ve Norveç'te devam etmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar