Elon Musk: Putin ile savaş konusunda görüşme yapmadım

Elon Musk: Putin ile savaş konusunda görüşme yapmadım
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter hesabından geçen hafta Rusya-Ukrayna savaşına barışçı çözüm önerileri paylaşan milyarder Elon Musk, anketten önce Rus lider Putin ile görüştüğü yönünde ortaya atılan iddiayı yalanladı. Musk, "Putin ile bir kez, 18 ay önce görüştüm" dedi.

Artı Gerçek - Tesla ve Spacex'in CEO'su Elon Musk bu sıralar dünya basınının gündemini, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin - Tayvan krizine dair yaptığı açıklamalarla meşgul ediyor.

Bir süre önce kişisel Twitter hesabından Rusya-Ukrayna savaşına barışçı çözüm amacıyla bir anket yapan Musk, anketten önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğü yönünde ortaya atılan iddiayı yalanladı.

'PUTİN İLE 18 AY ÖNCE, UZAYLA İLGİLİ GÖRÜŞTÜM'

Siyasi risk danışmanlık şirketi Avrasya Grubu'nun (Eurasia Group) Başkanı Ian Bremmer, Twitetr hesabından Musk'ın kendisine anketten önce Putin ile görüştüğünü söylediğini iddia etmişti.

Bremmer, Twitter'dan yaptığı açıklamada Musk'ın kendisine "Rusya Devlet Başkanı ve Kremlin ile görüştüğünü söylediğini" öne sürmüş ayrıca "Putin'in Ukrayna ile müzakereye ancak Kırım'ın Rus kontrolünde kalması, Ukrayna'nın bir çeşit kalıcı tarafsızlığı kabul etmesi ve Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya'nın ilhakının Kiev tarafından tanınması karşılığında yanaşacağını söylediğini" iddia etmişti.

Musk ise önce Bremmer'ın paylaşımının altına "Kimse Bremmer'a güvenmemeli" diye yazdı.

Ardından "Putin ile sadece bir kez konuştum, bu da 18 ay önceydi. Konu uzaydı" açıklamasını yaptı.

Bremmer konuyla ilgili hazırladığı haber bülteninde SpaceX CEO'su Musk'ın kendisine "Putin'in bu amaçları ne olursa olsun elde edeceğini söylediğini" ve "Ukrayna, Kırım'a girerse olası bir nükleer saldırının masada olduğunu ilettiğini" iddia etmişti.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta Musk, Twitter'daki 107 milyon takipçisinden Ukrayna savaşının çözüm yollarıyla ilgili yaptığı ankete katılmalarını istemişti.

Musk'ın önerileri arasında "İlhak edilen bölgelerde Birleşmiş Milletler gözetiminde referandumların yenilenmesi, Kırım'ın Rusya'ya bağlandığının resmi olarak kabul edilmesi ve Ukrayna'nın tarafsız olarak kalması" yer almıştı.

Ukraynalı yetkililer Musk'ın önerilerine sert tepki verip reddederken, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov ise önerileri memnuniyetle karşılamış ve "Elon Musk gibi birinin bu duruma barışçıl bir çıkış yolu araması çok olumlu. Birçok profesyonel diplomatla karşılaştırıldığında Musk hala barışa ulaşmak için yollar arıyor. Ve bu barışa ulaşmak Rusya'nın şartlarını karşılamadan kesinlikle imkansız" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar