Endonezya'da futbol maçındaki izdiham sonrası polise soruşturma başlatıldı

Endonezya'da futbol maçındaki izdiham sonrası polise soruşturma başlatıldı
Güney Asya ülkesi Endonezya'da, iki ezeli rakip arasında oynanan futbol maçında çıkan izdihamda en az 125 kişinin ölmesi sonrası polis üzerindeki baskı artıyor. Stadda göz yaşartıcı gaz kullanan 18 polis hakkında soruşturma başlatıldı.

Artı Gerçek - Endonezya'da 32'si çocuk en az 125 kişinin izdiham nedeniyle öldüğü stadyum faciasının ardından, gözler olay sırasında göz yaşartıcı gaz kullanan polise çevrildi. Sahaya inen taraftarlara ve tribünlere gaz sıkılması nedeniyle 18 polis hakkında soruşturma başlatıldı.

TARAFTAR YASAĞINA RAĞMEN...

Söz konusu izdiham, Doğu Java eyaletindeki Kanjuruhan Stadyumu'nda iki ezeli rakip Arema FC ile Persebaya Surabaya arasında cumartesi günü oynanan maçta yaşandı. Futbolda şiddeti yıllardır engelleyemeyen ülkede, Persebaya'nın taraftarlarının stada gelmesine izin verilmemişti. Ancak Arema'nın ezeli rakibine 23 sene sonrasında kendi sahasında ilk kez kaybetmesi sonrasında, takımın taraftarları sahaya indi.

323 KİŞİ YARALI

Bu kişileri dağıtmaya çalışan Endonezya polisi göz yaşartıcı gaz kullandı. Ancak sadece sahadaki taraftarlara değil tribünlere de herhangi bir uyarı yapılmadan gaz sıkılırken, panik nedeniyle izdiham yaşandı. En az 125 kişinin öldüğü, bazıları ağır olmak üzere 323 kişinin yaralandığı olay, tarihin en büyük stadyum facialarından biri olarak kayda geçti.

BAĞIMSIZ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Endonezya'yı yasa boğan izdihamın ardından, polis üzerindeki baskı da artıyor. FIFA'nın stadyumlar içinde 'kitle kontrolü' için gaz kullanılmasını yasaklamasının da gölgesinde, polis tarafından iç soruşturma başlatıldı. Buna göre soruşturma, bağımsız bir araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilecek.

Ulusal polis sözcüsü Dedy Prasetyo, stadyumda gaz kullanılması konusunda üst ve alt rütbeli 18 polis hakkında soruşturma açıldığını açıkladı. Prasetyo, görgü tanıklarının sorgulandığını, cep telefonu ve güvenlik kamerası görüntülerinin incelendiğini söyledi.

Ülkeden, FIFA'nın da ayrıca bir soruşturma açması için de çağrılar yükseliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar