ENKS, Newroz katliamına karşı Haseke'de eylem yaptı: 'Silahlı gruplar Afrin'den çıkarılmalı'

ENKS, Newroz katliamına karşı Haseke'de eylem yaptı: 'Silahlı gruplar Afrin'den çıkarılmalı'
Türkiye destekli Suriye Kürt Ulusal Konseyi, Afrin'deki Newroz katliamını protesto etmek için Haseke'nin Derbesiye kentinde bir eylem düzenledi. Eylemde "silahlı grupların Kürt şehirlerinden çıkarılması" çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Suriye'de 2012'de Türkiye'nin desteğiyle kurulan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından da desteklenen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Afrin'de Newroz ateşi yaktıkları gerekçesiyle Türkiye destekli Ahrar El Şarkiye örgütü tarafından öldürülen dört Kürt için bir protesto gösterisi düzenledi. Haseke'nin Derbesiye kentinde düzenlenen etkinlikte Cinderes ilçesindeki Newroz katliamı kınanırken, silahlı grupların Afrin'den çıkarılması talep edildi.

Cinderes'te Türkiye destekli Ahrar El Şarkiye örgütünün mensupları, kendi evlerinde Newroz ateşi yakmak isteyen Kürt depremzedelerin üzerine ateş açarak aynı aileden dört kişiyi öldürmüştü.

ENKS'nin öncülüğünde Derbesiye'de düzenlenen eylemde de, Cinderes katliamı faillerinin cezalandırılması talep edildi. Rudaw'ın aktardığına göre gösteride konuşan ENKS Derbesiye Yerel Meclis üyesi Nizamedin Eliko, "Bugün Derbesiye Yerel Meclisi olarak, Cindires şehitlerini anmak için bir araya geldik. Bildiğimiz gibi 20 Mart'ta halkımız Newroz ateşini yakarken ne yazık ki terörist ve radikal güçler sivillere ateş açmış, bunun sonucunda dört canımız şehit olmuştur” dedi.

ENKS Derbesiye Yerel Meclis Başkanı İdris Şeyh Halef de, Cinderes'te sivil Kürt halkının, özgürlük ve barışın simgesi olan Newroz ateşini evlerinin önünde yakarken üzelerine ateş açılarak katledildiğini belirtti. Halef, "Bu örgüt mensuplarına bir sınır konulmalı, Kürt şehirlerinden çıkarılmalılar" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) çatısı altındaki ​Ahrar el Şarkiye, Afrin'in Cinderes ilçesinde Newroz ateşi yakmak isteyen depremzede Kürt sivillere ateş açmıştı. Aynı aileden dört kişinin öldüğü, iki kişinin yaralandığı saldırının ardından protesto gösterileri düzenlenmişti. "Askeri yetkililerin cenazeleri olaydan hemen sonra kaldırmak istediği" ama akrabaların buna karşı çıkarak İdlib'deki HTŞ'den koruma istediği de ortaya çıkmıştı.

Cinderes ve çevresinde dün yüzlerce kişi Ahrar el Şarkiye başta olmak üzere Türkiye destekli silahlı grupları protesto ederken, tepkilerin ardından katillerin yakalandığı açıklanmıştı.

HEVRİN HALEF SUİKASTININ DA SORUMLUSU OLAN ÖRGÜT

Ahrar el Şarkiye, Suriye'de siyasal İslamcı bir söylem benimseyen silahlı örgütlerden biri. Örgüt, Türkiye'nin 2019'da YPG'yi Afrin'den çıkarma gerekçesiyle başlattığı Barış Pınarı isimli harekâtta TSK'ye eşlik eden Suriye Milli Ordusu'nun çatısı altında yer alıyor.

Örgüt, Barış Pınarı Harekâtı'nın dördüncü günü olan 12 Ekim 2019'da, Suriye'nin Geleceği Partisi Genel Sekreteri Hevrin Halef'in M4 otoyolunda öldürüldüğü suikastın da sorumlusuydU. Bazı sivillerin ve sağ yakalanan bazı YPG üyelerinin öldürülmesiyle de suçlanan örgüt, BM ve Uluslararası Af Örgütü tarafından Suriye'de savaş suçu işlemekle itham edilmişti. ABD, 2021 yılında Hevrin Halef suikastı nedeniyle Ahrar el Şarkiye'yi yaptırım listesine almıştı. Eski IŞİD üyelerini de bünyesine kattığı belirtilen örgüt, savaş suçları işlediğini reddetmişti. (DIŞ HABERLER, Rudaw)

Öne Çıkanlar