Erdoğan ilk kez Erbil'de: Neçirvan Barzani karşıladı

Erdoğan ilk kez Erbil'de: Neçirvan Barzani karşıladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’taki temasları kapsamında Bağdat’taki programlarını tamamlayarak IKBY'nin başkenti Erbile geçti. Erdoğan'ı IKBY Başkanı Neçirvan Barzani karşıladı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Irak ziyaretinin ardından Erbil Uluslararası Havalimanı’na geldi. Erdoğan'ı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani karşıladı.

arti-2024-04-22t212848-504.jpg

Karşılamaya Başbakan Mesrur Barzani de katıldı.

arti-2024-04-22t213454-551.jpg

Erdoğan'ın Erbil'e inişini çok sayıda gazeteci takip etti.

arti-2024-04-22t213000-542.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanından IKBY Başkanlık Sarayı'na hareket etti.

Erdoğan, burada IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

KDP BAŞKANI MESUT BARZANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Erbil'deki temasları kapsamında Neçirvan ve Mesrur Barzani'nin ardından Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani ile de bir araya geldi.

arti-2024-04-22t232338-657.jpg

IKBY Başkanlık Sarayı'ndaki bu görüşme de basına kapalı gerçekleşti.

İletişim Başkanlığı görüşmelere dair yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

'İŞBİRLİĞİ IKBY'Yİ DE KAPSIYOR'

İletişim Başkanlığı’nın görüşmeye ilişkin açıklaması şöyle:

“Erdoğan görüşmede, Irak’ın her geçen gün şiddetten uzaklaştığını görmenin memnuniyet verici olduğunu, PKK meselesinin artık gündemden çıkartılmasının vaktinin geldiğini, Türkiye’nin terörle mücadelede ortaya konan birlikteliğe önem verdiğini ve bunu ileri seviyeye taşıma kararlılığının bulunduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ile çok kapsamlı hukuki metinler imzalandığını ve bu iş birliği perspektifinin IKBY bölgesini de kapsadığını, Bağdat’ta imzalanan mutabakat zaptı ile dünyaya ilan edilen Kalkınma Yolu’nun bütün Irak’ın refah ve huzuruna hizmet edeceğini; Bağdat ve Erbil yönetimlerinin üçüncü tarafların müdahalesine imkan vermeden sağlıklı bir diyalog ve çalışma ilişkisi tesis etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin IKBY ile ticari ilişkileri ilerletme isteğini ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Ovaköy-Fişhabur Hudut Kapısı’nın en kısa sürede açılması, Derecik-Zeti Hudut Kapısı’ndan araç geçişinin başlatılmasının önemli olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Türkmenlerin siyasi temsil başta olmak üzere haklarının ve çıkarlarının gözetileceğine inandığını da ifade etti.”

Erdoğan'ın Erbil ekibinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da yer aldı.


IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, görüşme öncesi şu açıklamayı yapmıştı:

"Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ve Erbil'e yaptığı tarihi ziyaret, bölgede kritik bir döneme denk geliyor. Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye ile güçlü siyasi, ekonomik ve güvenlik bağlarının bir işareti. Başkan Erdoğan'ı Erbil'de karşılamayı; barış, istikrar ve ekonomik kalkınma gibi acil konuları tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar