Erdoğan Vilnius'taki zirvede Almanya Başbakanı ile görüştü

Erdoğan Vilnius'taki zirvede Almanya Başbakanı ile görüştü
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Vilnius'taki NATO zirvesi marjında Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya liderleriyle görüşen Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile de görüşmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Heyetlerin de katıldığı Scholz görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Erdoğan ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada görüşmede Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini ele alacaklarını söylemişti. AB Komisyonu'ndan ilişkilerin ilerletilebilmesi için öneriler ve raporlar sunmasını talep ettiklerini aktaran Scholz, "Ben, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de konuşacağım. Türkiye, bizim için önemli bir ortaktır. Bu, gelecekteki ilişkilerde de ifade edilecektir" demişti

ERDOĞAN KANADA VE İTALYA BAŞBAKANLARIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vilnius'taki NATO Liderler Zirvesi'nde sabah saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Sunak ile görüşmüştü. Erdoğan daha sonra Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmeler gerçekleştirdi.

aa-20230711-31650854-31650853-cumhurbaskani-erdogan-italya-basbakani-meloni-ile-gorustu.jpg

İngiltere Başbakanı Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamada iki liderin, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesini sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın uzatılmasının önemi konusunda ayrıca terörle mücadele konusunda istihbarat paylaşımı ve işbirliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldıkları açıklanmıştı.

BUGÜN ABD BAŞKANI BİDEN İLE DE GÖRÜŞECEK

Erdoğan bugün ABD Başkanı Joe Biden ile de görüşecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, bugün NATO Liderler Toplantısı'nın birinci oturumunda konuşma yapacak ayrıca resmi akşam yemeğinde liderlerle bir araya gelecek. Erdoğan'ın, yarın da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ikili görüşme yapması, zirvenin tamamlanmasının ardından da zirve alanında basın toplantısı düzenlemesi öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar