Erdoğan baraj krizinde arabuluculuk için devrede: Zelenskiy ve Putin'le görüştü

Erdoğan baraj krizinde arabuluculuk için devrede: Zelenskiy ve Putin'le görüştü
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karhovka Barajı'nın yıkılması sonucu Herson'da yaşanan sel felaketini Ukrayna ve Rusya liderleriyle görüştü. Erdoğan patlamaya ilişkin detaylı araştırma için uluslararası komisyon kurulması tavsiyesi verdi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin detaylı araştırma için savaşan taraflardan uzmanların, Birleşmiş Milletler ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini ifade etti. Türkiye olarak bu minvalde ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Erdoğan, tahıl koridorunda olduğu gibi bir müzakere yönteminin izlenebileceğini de dile getirdi.

Görüşmede çatışmalar uzadıkça her gün yaşanan insani kayıpların önünü almanın da mümkün olmayacağını, bu nedenle müzakerelere dönüş fikrinin hakim kılınması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, adil barışın tesisine dair gayretlerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

'KAPSAMLI SORUŞTURMA HİÇBİR ŞÜPHEYE YER VERMEYECEK ŞEKİLDE OLMALI'

Erdoğan Zelenskiy'nin hemen ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin kapsamlı soruşturmanın hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletlerin ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Tahıl Mutabakatı'nın sürdürülmesine tüm dünyanın verdiği önemin altını çizerek, müşterek gayretlerle tesis ettikleri mutabakatın küresel gıda krizinin önünün alınması noktasında hayati rol oynadığına dikkat çeken Erdoğan, Birleşmiş Milletlerle Rus tahıl ve gübresinin ihracına dair engellerin kaldırılması için yürütülen istişarelerin devamında fayda gördüğünü de belirtti. Türkiye'nin adil barışın tesisi noktasında gereken çabayı sergilemeye devam etme kararlılığında olduğunu vurgulayan Erdoğan, çatışmaların sona ermesi için gereken her türlü desteği samimiyetle vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ukrayna ve Rusya, Herson bölgesindeki Dinyeper Nehri üzerinde yer alan Karhovka Barajı'nın yıkılmasından birbirlerini sorumlu tutuyor. Barajın rezervuarının boşalması sonucu nehrin kıyısında hem Ukrayna hem de Rusya kontrolündeki bölgelerde sel yaşanmış, binlerce kişi bölgeden tahliye edilmek zorunda kalmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar